Tolga ÖzbekUçuş Emniyeti

Akdeniz’e düşen F-35B’yi çıkarmak için yarış

Tarihler 17 Kasım 2021’i gösterirken, İngiliz Kraliyet Donanması’na ait F-35B tipi savaş uçağı, Mısır açıklarında HMS Queen Elizabeth’ten kalkarken denize düştü. Pilot uçağı fırlatma koltuğu ile terk etti. Şimdi ise enkaz savaşı başladı. İngiltere, ABD’den aldığı yardım ile enkazı bir an önce Akdeniz’den çıkarmayı hedefliyor.

Şu ana kadar gelen bilgilere göre, Ski Jump’tan kalkış sırasında olay meydana geldi. F-35B uçakları, kısa kalkış özelliğine sahip. ABD Deniz Piyadeleri düz bir yüzeyden uçağın kalkışını sağlıyor.

Tolga Özbek kazayı anlattı

 

İngiliz ve Rus sistemleri ise Ski Jump olarak adlandırılan rampa sistemini kullanıyor.

Tasarım olarak F-35B’de, gövde üzerindeki kapak motora hava akışını artırıyor. Ayrıca motorun nozzle olarak adlandırılan çıkış bölümü de aşağıya yönlendiriyor.

Uçuşun en riskli bölümlerinden biri olan kalkışta yaşanabilecek bir arıza, özellikle de motor arızası sonrasında pilotun otomatik olarak uçağı terk etmesini sağlayacak bir sistem kullanılıyor. Bu olayda ilk gelen bilgilere göre fırlatma işlemi otomatik olarak gerçekleşti.

F-35B’nin pilotu fırladıktan sonra paraşütü açıldı. Pilot, uçak gemisinin yan tarafına takıldı. Sonrasında pilot paraşüt kolonlarını açarak suya düştü. Kısa sürede de kurtarıldı.

Halen HMS Queen Elizabeth gemisinde İngiltere’nin 8 adet, ABD Deniz Piyadeleri’nin de 10 adet F-35B’si ortak uçuyor.

Enkazı kim çıkartacak

Kaza araştırması için enkazın çıkartılması çok önemli. Bir de olayın farklı yönü var. F-117, Bosna Harekatı sırasında düşürüldükten sonra enkaz Rus ve Çin askeri yetkililerinin eline geçmişti. Stealth özelliğe sahip F-35 için enkazın yanlış ellere geçmemesi için bölgede halen İngiliz denizaltıları dolaşıyor. 

Kurtarma için ekipler bölgeye yönlendirildi. İngiltere ABD’den de destek istedi. Ancak en yakın enkaz çıkarma ekipleri İskoçya’daki Faslane Deniz Üssü’nde. Ekibin bölgeye varması, çalışmalara başlaması bir süre alacak.

Uçağın tam enkaz noktasını bulmak için ABD Donanması, TPL-25 sistemi ile bölgeyi tarayacak. Bu sistem bir gemi tarafından çekiliyor. Enkazın yaklaşık 1500 metre derinlikte olduğu tahmin ediliyor. Benzer bir operasyon, Temmuz 2015’te USS Theodore Roosevelt uçak gemisinden kalkıştan sonra düşen F/A-18 için USNS Catawba gemisi tarafından gerçekleştirilmişti.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala