Savunma

Kanada Türkiye’ye Wescam satışını durdurdu

Kanada tarafından bugün alınan kararla, Türkiye’nin geliştirdiği İnsansız Hava Araçları’nda (İHA) kullanılan L3Harris Technologies Inc ürünü Wescam MX-15 kamera ihracatını ikinci bir emre kadar durdurdu. 

Konuyla ilgili olarak Reuters’a açıklama yapan Kanada Dışişleri Bakanı Francois-Philippe Champagne, “Devam eden çatışmalar nedeniyle Kanada’nın gerçekleştirdiği ihracat kontrol rejimine uygun olarak Türkiye’ye yönelik ihracat izinlerini askıya aldık” açıklamasında bulundu.

Azerbaycan, Ermenistan’ın saldırmasının ardından Dağlık Karabağ için karşı saldırıya geçmişti. Bu operasyonlarda yoğun olarak Azerbaycan İHA ve SİHA kullanıyor. 

Kanadalı bir silah kontrol grubu olan Project Ploughshares, bu operasyonlarda  Bakü tarafından yayınlanan videolarda İHA’ların, L3Harris Technologies Inc.’in Kanada merkezli birimi L3Harris Wescam tarafından yapılan MX-15 görüntüleme ve hedefleme sistemleriyle donatıldığını gösterdiğini açıklamıştı. Bu yıl, Baykar Savunma’ya yedi adet sistem sevk izni verildi. 

TÜRKİYE BU KONUDA ALTERNATİFSİZ Mİ

Halen TB2 Bayraktar’da Wescam kullanılıyor. TUSAŞ ise ANKA’da ASELSAN tarafından geliştirilmiş CATS’e geçmiş durumda. CATS konusunda gelişimini sürdüren ASELSAN, bu konuda son yıllarda önemli bir gelişme yakalamış durumda. Gerektiği durumda CATS’in TB2’de de kullanılabileceğine dikkat çekiliyor.

CATS GENEL ÖZELLİKLER

220 mm Çaplı Ortak Optik Açıklık

IR, HDTV, DI-NIR Kameraların Dar Görüş

Açısı ve Çok Dar Görüş Açısı İçin Çok Büyük Optik Açıklık

Daha Büyük Optik Açıklık Sayesinde

Alınan Daha Fazla Işık ile Daha İyi Görüntü

Kalitesi ve Daha Uzun Menzil

Küçük ve Hafif Sistem

Tek Bir “Hatta Değiştirilebilir Birim”

Üstün Menzil Performansı

Yüksek Performanslı IR Kamera

Gerçek “Full High Definition” (1920×1080) HDTV Kamera

Sayısal Büyütme Uygulanmaksızın 1920x1080p Video Çıkışı

“High Definition” (1280x720p) HDTV

Kameralara Göre 2.25 Kat Daha Fazla Sensör Pikseli

Düşük Işık (DI-NIR) Kamera

IR, HDTV ve DI-NIR kameralar için ortak görüş açıları

Lazer Hedef İşaretleyici ve Mesafe Ölçer

Lazer Noktalayıcı ve Aydınlatıcı

Dahili Sensör Hizalama Birimi

Tümüyle Sayısal Video İşleme Hattı

Gelişmiş Görüntü İşleme

Çoklu Hedef Takibi

IR, HDTV ve DI-NIR Videoları Üzerinde

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Wescam CATS’in ağırlığı 20 Kg, Aselsan CATS’in ise 60 kg. civarında. Elektronik-optik-termal özellikler birbirlerine eşdeğer olsa bile Bayraktar TB2 TAI Anka’ya göre daha hafif bir İHA/SIHA olduğundan bu ağırlık farkı TB2 için önemli.

    1. Mərhaba. Bidiyim qədər Wescam CATS’in ağırlığı 20 kg -dan çoxdur. Təxmini 30-40 kg. Amma yenə də TB2 daha yüngül sistem olduöu üçün və motor gücü daha az (100 HP) olduğu üçün əlbəttə ki əlavə 30 kg yük arzu olunan deyil. Bu əlavə yükün təsirini azaltmaq üçün benzin deposunu sona qədər (tutum 300 L olduğu halda məs. 250 L doldursaq) doldurmasaq Aselsan kamera sisteminin gətirdiyi əlavə yükü kompensə edərik. Bu havada qalma saatını (27 saat) azalda bilər, amma zatən, məsələn Azərbaycanda bizə TB2-in o qədər havada qalması lazım deyil. Uzun sürən patrul görəvlərində bu önəmli ola bilər. Qarabağda savaş o qədər sürətlə gedir ki, TB2-lər max 1-2 saat havada qalır və silah doldurmaq üçün bazaya qayıdır deyə düşünürəm. YƏNİ: önəmli deyil, Aselsan sistemini istifadə edərik!

  2. Ne demisler kendi isini kendin gor,bizim ruhumuzda Osmanli var bu kaypaklarla bir ise girilmez.

  3. toplama sistemler biryere kadar gider biz avrupanın ortasında sorunsuz bir ülke değiliz

  4. 3 kat Ağırlık farkı var. ihalar için ağırlık çok önemli . Ama sonuçta bir çözüm. Aslında şuan 20 kg altı optikler içinde çalışılması lazım. Kamikaze dronlarda bu hafif optikler önem arz ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap