Havayolları

THY’nin emektarları satışta

Uzun yıllar Türk Hava Yolları tarafından kullanılan ve 2001’de İran’a satılan iki Airbus A310-200 tipi yolcu uçağı, İran Air tarafından satış listesine kondu. TC-JCM (Galatasaray EUFA kupasını aldığında özel renklere boyanmıştı) ve TC-JCS tescilli uçaklar THY filosuna 1985’te katılmıştı. Daha sonra uçaklara EP-IBQ ve EP-IBN tescilli verilmişti.

1980’lerin ortasında THY’yi büyütmek üzere düğmeye basan dönemin Başbakanı Turgut Özal, bizzat Airbus’a gidip uçakların alımlarında pazarlık etmişti. THY, 7’si 200, 7’si de A310’un 300 modeli ile büyük bir sıçrama yapmıştı. Filoya katılan uçaklarla bir çok dış hat noktası açılmıştı.

KRİZDE THY’YE CAN SUYU OLDU

THY, 2000’lerin başından itibaren ekonomik ömürlerini tamamlamaya başlayan önce A310-200’leri İran Air’e satmıştı. 2001 dönemine gelen bu satış ile THY yılı büyük krize rağmen toparlanarak kapatmıştı. Uçakların İran Air için bakımları da THY Teknik tarafından gerçekleştirilmişti. Bu dönemde THY uçakların sahibi olarak iyi bir satış anlaşmasına imza atmıştı.

THY daha sonra A310-300’lerden 4’ünü de İranlı Mahan Air’e satmıştı. Kalan üç uçak kargoya çevrilmiş ve uzun yıllar THY tarafından kullanılmıştı. Ne yazık ki Türk Sivil Havacılık tarihinde çok önemli yere sahip A310’lar tören yapılmadan emekli edilmişti.

IRAN AIR ESKİ UÇAKLARINI SATIYOR

İran Havayolları, artık uçamayacak durumdaki Boeing 727, 747-100, 747-SP, A300B2 ve A310-200’leri satıyor. 

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Satış için hiç de uygun bir zaman değil korkarım. Yeni uçaklar için de aynı durum. Bakalım daha ne kadar sürecek
    sektörün toparlanabilmesi.

    1. İran da iç hatlarda uçan birçok havayolu var. Bu havayolları boş uçsa da, devlet tarafından destekleniyor. Zarar söz konusu değil. Corona öncesi de böyleydi. Muhtemelen Ambargolar yüzünden uçaklar iç piyasada da alıcı bulacaktır. Uçak parçasını karaborsadan temin eden havayolları için, eski de olsa uçak bulmak bir nimettir 🙂

  2. Yil ikibin onsekiz de Düsseldorfairport . Bir A 310 Mahan AIR Pushback yapmak icin gittigimde Pilot ucagin Altinda Namaz Kiliyordu . Ben neyse Aracimi ucagin önüne yaklastirdim ve beklemde idim.Kaptan Namazini kildiktan sonra Musade istedim ve Aibus steering pin Takip hazir oldumu belirtim . ufak bir ,,SmalTalk gectirdik Kaptan benim Türk oldumu ögrenice,, Bende Iran Türküm dedi,, ve ucaga icine Misafir etti . Kahve icerken Ucagin icindeki silahli Iran Devlet Memurlari Kartimi kontol ettikten sonra on dak KaptaninMisafi olmustum .
    ILginc bir olaydi ama gercek idi .
    Verdige Bilgiyee göre Ucak Daha önce Türkiyeden Geldigini söyledi ama bu TK yoksa baska bir sirket mi idi ondan emin degilim belkide Iran Air den Mahan gecmis de olabilir .Yalniz Sevdigim ucaklardan bir idi cüncü Pushback Yaparken hic sorun yamazdik .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala