Haberler

Rus sivil uçak filosu 1680 uçaktan oluşuyor

Avrupa Birliği’nin aldığı karar ile Rusya’ya ait, sahipleri Rus veya Rusya bağlantılı tüm havayolu-kargo ve özel uçakların uçuşlarına izin verilmiyor. Finansal kiralama ile filoya katılan uçaklara da bulundukları yerde el koyma kararı verildi. Bu durum, Rus sivil havacılık sektörü için çok önemli bir darbe.

Gelişmeler üzerine dün gece yarısı Aeroflot da uçuşlarını durdurdu. Diğer özel havayolları da Moskova’nın alacağı kararı bekliyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen 27 Şubat’ta yaptığı açıklamada, “Rus’a ait, Rus tescilli veya Rus kontrolündeki tüm uçaklara yasak getirilmesini öneriyoruz. Bu uçaklar artık AB topraklarına inemeyecek, havalanamayacak veya üzerinde uçamayacak. Yasaklar, bir Rus tüzel veya gerçek kişisi tarafından sahip olunan, kiralanan veya başka bir şekilde kontrol edilen herhangi bir uçak için geçerli olacaktır. Karara Rus oligarklarına ait özel jetler de dahil ” demişti.

Ukrayna-Rusya Savaşı bize nasıl etki edecek

Filonun dörtte üçü batı yapısı

Ulaştırma sektöründeki önlemler arasında, Rusya’nın mevcut ticari hava filosunun dörtte üçü batı yapısı yani Boeing, Airbus gibi imalatçıların uçakları. Filo için el koymanın yanı sıra yedek parça ve eğitim konusunda da destek kesiliyor. 

Yüzde 97’si Avrupa’ya uçuyor

Cirium şirketinin verilerine göre 2021’de Rus operatörler tarafından izlenen yolcu uçuşlarının %97’sinden fazlasının Avrupa’ya yönelik olduğunu gösteriyor. Aynı şirketin filo verilerine göre, yerel ticari, ticari ve genel havacılık pazar sektörlerindeki 1.680 uçak arasında Rus havayollarının hizmette veya depolamada 1.100’ün üzerinde ticari uçağı bulunuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala