Hava Kuvvetleri

Biden BAE’ye F-35 satışını askıya aldı

Başkanlık koltuğuna oturan Joe Biden’ın ilk el attığı uluslararası konulardan biri de Birleşik Arap Emirleri’ne (BAE) F-35 satışını içeren anlaşmayı askıya almak oldu. Bloomberg’in savunma muhabiri Anthony Capaccio’nun haberine göre Trump’un başkanlığının son günlerinde onaylanan satış anlaşması geçici olarak askıya alındı.

BAE geçtiğimiz yaz ABD’den F-35 alımı için resmi başvuruda bulunmuştu. İsrail ile yeniden diplomatik ilişkiye başlayan BAE’nin bu adımı bölge tarafından dikkatle izlenmeye başlamıştı. İsrail başta BAE’nin F-35 istemesine karşı çıkarken sonrasında konumunu nötr hale getirmişti.

23,3 MİLYAR DOLARLIK ALIM

ABD yapılan toplam 23,3 milyar dolarlık anlaşma ile 50 adet F-35, 18 adet MQ-18B İHA sistemi ile çok sayıda hava-hava füzesi ile akıllı mühimmat konusunda BAE ile anlaşmıştı. Trump döneminde yönetimin dikkatle takip ettiği anlaşma, görevden ayrılmadan kısa süre önce onaylanmıştı.

SUUDİ ARABİSTAN’A MÜHİMMAT SATIŞI DA İNCELENİYOR

Bloomberg’in savunma muhabiri Anthony Capaccio’nunn haberine göre ayrıca Suudi Arabistan’a mühimmat satışı da mercek altında. Yemen’deki insan hakları ihlalleri nedeniyle Başkan Biden satışı durduracağı ifade ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ben size olacagi söyleyim. Mühimmatlari Israil üzerinden alacak Suudiarabistan ve israile okkali bir komisyon ücreti yani rüsvet ödeyecek. Israil bu paranin yarisini kendine yarisinida amerikadaki yahudi lobisine dagitacak. Bir taste iki kus.

    F-35lere gelince de. Verirlerse güdük yani radari sensörleri düsük versiyonunu verecekler ki Israil F35 I lerine rekabet yapamasin.
    Reaperleri muhtemelen verecekler ama yemende kullanamazsin diyecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala