Tolga Özbek

Yolcu sayısında dibe vuruş ve gelmeyen destek

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) geçen hafta 2020’nin aralık ayı yolcu rakamlarını açıklamasıyla birlikte Türkiye’de sivil havacılığın da yolcu açısından koronavirüs karnesi ortaya çıkmış oldu. 

Neredeyse iki ay kapalı kalan havayollarıyla birlikte Türkiye genelinde yolcu sayısı yüzde 61 düştü. Rakamlar, İstanbul Havalimanı’nda yüzde 66, Sabiha Gökçen’de yüzde 52, TAV Havalimanları’nda ise örneğin Fraport ile ortak olduğu Antalya’da yüzde 73’e kadar yükseldi.

Havayollarında da durum kötü. THY açıkladığı rakamlarında yolcu düşüşünü yüzde 63 olarak açıkladı. Pegasus henüz trafik rakamlarını KAP’ta paylaşmadı. SunExpress’ten de son aldığımız haber acentelere maket dağıttığı yönünde. 

Tarifesiz operasyon yapan Onur, Free Bird, Tailwind ise sessizlik içinde… Corendon ise 2021 için yolcu toplamak için istediğin zaman ödeyip uç kampanyası ile zemin yokluyor…

Kargocular ise yoğun uçuyor ama krizin en an enselerinde olacağının farkında. Sessiz sessiz işlerini yapmaya çalışıyorlar. 

THY Kargo ise bu durumda şirketin ne kadar parlatılıp belki de ayrı bir halka arz veya blok satış gibi durumlar için pozisyon alıyor. 

Dibe vuruş sürerken sektör geçtiğimiz ay Ankara’nın 20 milyar TL’lik destek paketi sözü sonrasında atılacak adımı bekliyor. Ama o adım geciktikçe durum giderek zorlaşıyor…

YİNE KATAR

Katar 3,5 yıl boyunca ambargo ile uğraştı. Sonrasında sınırlar açıldı. Özellikle Katar Havayolları kısalan uçuş rotaları ile derin nefes aldı. 

Bu gelişmeler yaşanırken Katar tarafından kulağıma ilginç bir bilgi geldi. Havacılık dışı kaynaklardan gelen bilgiye göre Katar Türk Hava Yolları ile yakından ilgilenmeye başlamış. Haber havacılık kaynakları tarafından doğrulanmıyor. Ancak buraya bir not olarak yazmakta fayda var. 

ENDONEZYA’DA NEDEN BU KADAR ÇOK KAZA OLUYOR

Ne yazık ki 2021’de ilk uçak kazası meydana geldi. Son kaza olsun ama kazanın meydana geldiği ülke Endonezya. Akıllara “Neden bu kadar çok kaza Endonezya’da oluyor” sorusu geliyor. Cevabını YouTube kanalımızda paylaştım:

 

Buraya da bir özel vermek gerekirse, Endonezya’nın iç hat pazarı çok büyük. Halkın satın alma gücü arttıkça sayısını herkesin farklı verdiği adalar ülkesi Endonezya’da ulaşımın en önemli ayağı uçaklar. Çok sayıda havayolu var. 

Ama işleyiş son yıllarda bir çok düzenlemeye rağmen çok da sekerek ilerliyor. Çok fazla şirket var. Ne kadar iyi denetleniyor? Bakımlar nasıl? Eğitim ne durumda? Endonezyalı şirketler yurtdışından gelenlere yolcu uçaklarının sağ koltuklarını satmaya devam ediyor mu? Bir başka önemli tartışma da kokpit kültürü… 

YENİ ŞİRKET FUGO

Tüm bu iç karartıcı durumlara rağmen yeni bir yer hizmetleri şirketi Fugo önümüzdeki günlerde operasyona başlıyor. Butik şirket iki usta yer hizmetleri çalışanı Kürşad Ulutaş’ın genel müdürlüğünü, Tansen Koçboğan’ın da genel müdür yardımcılığı görevini üstlendiği şirket İstanbul Havalimanı, Ankara Esenboğa ve Denizli Havalimanlarında faaliyet gösterecek.

Bu adım işten çıkan, küçülme ile önümüzdeki günlerde işten çıkartılabilecek TGS, Çelebi ve Havaş çalışanları için umut kapısı oldu. Keşke sektör hızla eski günlerine dönebilse, yeni şirketler böyle açılabilse…

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. THY batarsa iyi olur, batmasına sebep olduğu firmaların ahını almıştı zaten. Katar bu ülkeyi satın alsa daha iyi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap