Tolga Özbek

THY uçuracak ekip bulabilecek mi?

Rakamlar arka arkaya yağıyor. Koronavirüs salgının son dalgası Omicron. Elimde sadece Türk Hava Yolları’nın rakamları var. airturkhaber.com sitesinin verdiği rakama göre iki bin civarında koronavirüs testi pozitif çıkmış veya temaslı uçuş ekibi var. 

Uçuş planlama büyük sıkıntı içinde. Seferlerin yapılabilmesi için elde yeterli sayıda ekip yok. Aynı uçuş ekibinde tüm ekibe ‘temaslı’ mesajı geliyor.

Harekete geçen THY, Sağlık Bakanlığı ile görüşmeler sonrasında yeni bir karar aldı. Çift maske kullanarak THY temaslı ekiplere uçuş yazılıyor.

Dünyada da durum kötü

ABD’de dünya rekoru kırarak 500 bin kişiye ulaşan günlük pozitif vaka sayısı nedeniyle havayolları arka arkaya binlerce sefer iptali açıklıyor. Sadece Alman Lufthansa Havayolları geçen yılın son haftasından başlayarak hem salgın hem de düşen rezervasyon nedeniyle uçuşlarının yüzde 10’una denk gelen 33 bin uçuşu iptal ettiğini açıklamıştı…

Kazakistan’dan geç de olsa tahliye başladı

Kazakistan karıştığında ağırlığı THY’nin olmak üzere 4 farklı kentte 75 kişilik uçuş ekibi kalmıştı. Yatı görevi ile geldikleri Kazakistan’dan dönemiyordu.

THY’nin İcra Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı da Kazakistan’daydı. Eşi Tuğçe Hanım ile Almatı’ya özel bir ziyaret için gelmişti.

Karışıklık çıkınca ilk iki gün Aycı’ya telefondan ulaşabilmek mümkün olmadı. Sonrasında hemen bir planlama yapıldı. THY’nin teknik iniş için Almatı’ya inen Airbus A330F kargo uçağına Aycı çifti özel izinle bindi ve döndü.

İlker Bey ile gazeteci olarak röportaj yaptığımızda her zaman personelini öne çıkartır. Bu sefer belki de eşi nedeniyle döndü. Eğer tek olsaydı acaba personel ile birlikte Kazakistan’da kalır mıydı?

THY tüm personel ile birlikte İstanbul’a döndüğünde İlker Aycı beraber bir fotoğraf verir miydi? Maaşından ciddi kesinti yapılarak THY’nin ayakta kalmasındaki en büyük paya sahip personele bu önemli bir teşekkür olur muydu?

Kazakistan’da işler hala karışık. Belli ki risk alınacak bir durum yok. Ama sivil havacılıkta da gemilerde olduğu gibi uçağı en son kaptan terk ediyor…

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala