Tolga Özbek

İHA’larda yeni dönem

Kanada’dan gelen ambargo rüzgarı, farklı tasarımlar, ihtiyaçlar… Türkiye’nin yeni bir boyut getirdiği İnsansız Hava Araçları (İHA) için farklı bir sayfa açılıyor. 

En son Azerbaycan’da savaşı değiştiren Bayraktar TB2 için engellerin ilk iki aşaması Kanada’dan geldi. Önce Wescam MX-15 kamera satışını durdurdu. Bunu Bombardier portföyünde bulunan Rotax motorlarının ambargosunu izledi. 

Cevap geçen hafta Baykar’dan geldi. ASELSAN tasarımı CATS kamera ve işaretleme sistemi TB2’de uçtu. Saroz Körfezi’nde atış noktasına harp başlığı taşımayan MAM-L atıldı. Hedefi 12’den vurdu.

Şimdi sıra TUSAŞ Motor Sanayi-TEI tarafından geliştirilen, ANKA’ları uçuran PD170 motorunda. TB2’yi TB3’e taşıyacak bu motor önemli bir eksikliği de giderecek. Rotax defteki PD170 ile kapatılacak.

TB2 taşıma kapasitesi, özellikleri biraz daha artırılacak. Belki TB3, ANKA-B standartlarına yaklaşacak. Kim bilir belki de Akıncı’ya güç veren Ukrayna’nın AI-450 motoru yarın öbür gün ANKA’da da kullanılır? 

Bunları bilmiyoruz ama TUSAŞ boş durmuyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı doğrultusunda TUSAŞ 50 kilogram yük kapasiteli, döner kanatlı bir İHA yapıyor. Yıllar önce kit bir helikopter üzerinden TUSAŞ prototipi uçurmuş ve IDEF fuarında sergilemişti. 

Şimdi bu tasarım farklı bir boyuta taşınıyor. Ama gelişmeler bunlarla da sınırlı kalmayacak. Belki de TCG Anadolu için yük kapasitesi yüksek, silahlı bir döner kanat İHA izleyecek. 

Çift motorlu Aksungur’un ise testleri sürüyor. Bu İHA’yı TSK envanterinde ne zaman göreceğiz? 

Akıncı ise yıl sonu teslimat hedefi tutturmak için testlere tam gaz devam ediyor.

Vestel ise Karayel ile önemli bir adım atmıştı. Ne yazık ki bu İHA sistemi Türkiye’de pazar bulamasa da ihraç başarısına imza atmıştı. 

Bir kaç yıl sonranın hedefi ise jet motorlu İHA… MİUS, Göksungur bakalım ne olacak? 

Büyükler haricinde STM’nin kamikaze drone sistemleri halen Azerbaycan’da da görev yapıyor. Daha küçük farklı sistemler yolda.

Türkiye’nin geleceğin hava gücünde İHA’lar önemli bir yere sahip olacak. Farklı modeller, imalatçılar, teknolojiler, çeşitliliği ortaya koyacak. Eğer bunu yapmazsa, güncelleme yapan hava savunma sistemleri, elektronik karıştırma sistemleri İHA’ları bertaraf edebilmek için bir adım öne geçecek. 

 

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı