Tolga ÖzbekYazarlar

Bundan sonra ne olacak?

Tolga ÖZBEK

Havayolları yere indi. Kepenk kapandı kapanıyor. Gözler Ankara’da. Personel ya ücretsiz ya da mecburi izinde. Çocuklar evde. Bundan sonra ne olacak?

Havacılık dünyası son yılların en büyük krizini Çin’den yayılan koronavirüs ile yaşıyor. Bu bekleyiş ne kadar sürecek? Kimler ayakta kalacak veya kalamayacak? Yardım gelecek mi? Hangi havayolları yardım alabilecek? Havayolları tamam ya havacılığın diğer şirketleri?

Herkes sıkıntılı bir bekleyişte. Kapıda ise sinsi bir virüs…

ATATÜRK HAVALİMANI’NDA KÖPRÜYE BAĞLANAN UÇAKLAR

THY’nin filo yere inince, uçakların bir bölümü park için Atatürk Havalimanı’na geldi. İki Airbus A330, yolcu köprüsüne bağlandı. Neredeyse bir yıldır uçaksız kalan köprüler, uçaklarla hasret giderdi.

Depremde toplanma noktası, fuarlarda şehrin ortasında buluşma yeri, acil durumda eğitim alanı… Şimdi de koronavirüs nedeniyle yere inen uçakların park alanı… Bir yılda Atatürk Havalimanı’nın bize öğrettikleri… 

HAVAYOLLARI DURUYOR KARGOCULAR UÇUYOR

Yoğun sezonda havayolları pilotlarının, kabin memurlarının aylık uçuşları 100 saati bulur. Kargoda ise yoğun uçuşların gece yapılması nedeniyle aylık uçuş 50-60 saatte kalır. Havayolları yere inerken kargo şirketleri tabir-i caizse tulum çıkartıp yerde durmuyor. 

Çünkü yükler beklemiyor. Acil malzemeler gemilerle taşınmıyor. Medikal ürünler, yardım malzemeleri derken herşey hava kargo üzerinden. Bundan bir kaç ay önce toparlanamayan hava kargo krizin kazananı…

UÇUŞ EKİPLERİNİN AİLELERİ

İşin ayakta kalabilme tarafı iyi de ya uçan pilotlar? İşte bize ulaşan mektuptan önemli bir bölüm:

“Bizim meslek grubumuz için ise başka bir durum söz konusu. Ve, her zaman olduğu gibi hava taşımacılığı sektörü çalışanları olarak, bizler yine çaresizlikle baş başa kalıyoruz. Hava kargo taşımacılığı, hem duraklamaya doğru giden dünya ekonomisinde elde kalan son çare olarak, hem de ilaç ve diğer acil ihtiyaçların hızla yerine ulaştırılması için büyük bir yükü sırtlıyor.

Herkese evinizde kalın, sosyal izolasyon yapın tavsiyeleri veriliyor. Sosyal medyadaki bilgi kirliliğiyle ya da paylaşmak yerine bilgi karartılması yapılan bir zamanda tüm meslektaşlarım gibi ben de bir haftada iki tane Çin uçuşu yaptım, üçüncüsüne de pazar günü gideceğim.

Şirketim ve çalışma arkadaşlarım ve Çindeki yetkililer son derece bilinçli. Alınan tedbirler bize çok iyi anlatılıyor ve bizler de bu tedbirleri elimizden gelen en iyi şekilde uyguluyoruz.

Fakat içinde bulunduğumuz durumun ailemize, içinde yaşadığımız çevreye etkilerinin neler olduğu ve onları nasıl  koruyabileceğimizi ben kendi başıma bilemiyorum!”

MEKTUBUN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

EMIRATES’İN VE DNATA’NIN CEO’LARI MAAŞ ALMAYACAK

THY’nin ardından duracağını açıklayan şirket Emirates oldu. Emirates’in CEO’su Tim Clark, bu yıl maaş almayacak. Hakan Çelik’in programına katılan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı da yöneticilerin maaşlarında ciddi indirim olacağını söyledi. Konu bu hafta yapılacak yönetim kurulu toplantısında ele alıncak. Kamuoyu merakla oranı bekliyor…

OKUYUCULARIMIZLA TEKRAR BULUŞMAK

Tüm bu koronavirüs koşturmasında sizlerle tolgaozbek.com sitemizde buluştuk. Geçen hafta “kendi kanatlarımızla uçmak” dedik. Öyle bir hafta geçti ki yoğunluktan nefes bile alamadık… Bir çoğumuz evde. Her gün Youtube kanalımızdan saat 19.00’da bir video yayınlıyoruz. Sizleri de bekleriz…

 

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Sevgili Tolga , yazılarını yorumlarını ilgi ie izleyen hayranlarından birisiyim. Genelde bardağı dolu gözle gören pozitiv bir yapım var. Ama koronanın bırakacağı izler beni biraz karamsar düşündürüyor.
    Süreyi tam olarak kestiremesemde en geç Mayıs sonu hayat yavaş yavaş normale döner diye düşünüyorum . Üç aylık zarar tabiiki sektörde büyük yıkımlara neden olacak. Bazı şirketler kepenkleri kapayabilir , güçlü şirketler küçülecek , en azından büyüme bu hız ile devam etmeyecek. Yaşamın normale dönmesi bir süre daha alacak. Zarar görmüş insanların tekrar toparlanması ve tatil yapması ikinci hatta üçüncü öncelikte kalacak. Bu durum havayolları ve turizmin kendine gelmesini geciktirebilir. En çok zarar gören kişiler ise havacılık sektöründe çalışanlar olur. Artık pilotluk eskisi kadar cazip bir meslek olmıyabilir. Nedenide pilot ve kabin memuru enflasyonu kendini gösterecek. Bu durum işverenlerin ücretleri azaltmalarını sağlıyacak. Havacılık ve turizmin eski haline gelmesi bence en az iki yılı bulur.
    İnşallah herşey bu tahminlerimin tam tersi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı