Uçuş Emniyeti

Katar Havayolları uçağına İstanbul’a yaklaşmada yıldırım isabet etti

Qatar Airways-Katar Havayolları’na ait Boeing 777-300ER tipi yolcu uçağına İstanbul Havalimanı’na iniş sırasında yıldırım isabet etti. Emniyetle inişini tamamlayan uçak, bakıma alındı. Boeing 777-300ER’nin kokpit camında çatlama meydana geldi.

Doha’dan havalanan uçağın kokpit camına isabet eden yıldırım nedeniyle Katar Havayolları’nın aynı uçakla planladığı İstanbul Havalimanı-Doha seferi iptal edildi. Havayolu yeni bir uçak göndererek seferin dönüş yolcularını Katar’a uçurdu.

Neden yıldırım çarpıyor?

Uçuş sırasında uçaklara yıldırım çarpması havacılıkta normal olarak karşılanıyor. Araştırmalara göre her yolcu uçağına yılda ortalama 1 kez yıldırım çarpmakta. Uçak, havada yıldırım çarpmasına maruz kalırsa güçlü bir ses eşliğinde parlak ışık ortaya çıkar ve sarsıntılar olabilir. Bu tür durumlarda sakinliğinizi koruyup kabin memurlarının uyarılarını dikkate almakta fayda var.

En çok burun bölümüne isabet ediyor

Yapılan açıklamalar, yolcu uçaklarında elektrik yükünün fazla olduğu burunda radar ve kokpite daha fazla yıldırım isabet ettiğini ortaya koyuyor. Bu nedenle burun ve kokpitte elektronik cihazların etkilenmemesi için önlem alınıyor.

Uçağa Yıldırım Düşerse Ne Olur?

Uçaklar Faraday kafesi konseptine uygun olarak tasarlanır. Yani yolcu uçağına yıldırım düşmesi durumunda yıldırım, uçak içine zarar vermeden havaya karışır. Ayrıca uçak gövdesindeki boya da antistatik özellikli olur. Bu da elektriğin uçak içine geçmesini önler.

Yıldırıma karşı özel tasarlanan, gövdedeki statik elektriğin havaya karışmasını sağlayan donanımlar sayesinde, meydana gelen yıldırım çarpmaları uçağın önemli parçaları için bir tehlikeli durum oluşturmaz. Ayrıca yakıt tankı çevresinde bulunan sıvı contalar ve uçak gövdesindeki statik elektriği uçaktan atan jumper’lar da yıldırım kaynaklı elektrik boşalması etkilerini minimize etmektedir. Yıldırım çarpması sonucunda sadece uçak gövdesindeki birkaç perçem hasar alabilir. Bu da öngörülebilir bir durumdur.

Yıldırım Çarpan Bir Uçak İçindeyseniz Bunlara Dikkat Edin

  • Uçağa havada yıldırım isabet etmesi ya da türbülans gibi durumlarda koltuğunuzdan kalkmayın. Kabin memurları tarafından verilen talimatlara uyarak sakin olun.
  • Yıldırım çarpması gibi durumlarda elektrik yükü boşalırken patlama benzeri gürültüler oluşabilir. Bu gürültüler nedeniyle paniklemeyin.
  • Uçak gövdesinde paratoner görevi üstlenen donanımların olduğunu unutmayın. Yani yıldırım çarpmasının sizi etkilemesi imkansızdır.
  • Yıldırım çarpması esnasında ya da sonrasında yanınızda panikleyen yolcular varsa sakinleştirmeyi deneyebilir ya da kabin memurlarından destek bekleyebilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala