Hava Kuvvetleri

10’uncu A400M teslimat için geri sayımda

Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek 10’uncu Airbus A400M tipi askeri nakliye uçağının teslimatı için geri sayım başladı. Uçağın bu ayın sonuna kadar Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor.

Bu uçak aslında daha önceden teslim edilecekti. Ancak Türk Hava Kuvvetleri’ne verilecek bir A400M tipi uçak test uçuşunda yazılım sorunu nedeniyle düşmesi nedeniyle teslimatı 2022’ye ötelenmişti.

Türkiye, A400M projesine ortak olarak 10 adet uçak siparişi vermişti. Bu teslimatla birlikte A400M teslimatı tamamlanacak. Uçakların performansından ve uzun menzilinden memnun kalan Türk Hava Kuvvetleri, ek sipariş vermek konusuna da sıcak bakıyor.

10’uncu uçağın teslim edilmesinin ardından A400M, 221’nci Filo’ya teslim edilecek. Kayseri Erkilet 12’nci Ana Ulaştırma Üs Komutanlığı merkezli filo, uzun yıllar C-160 uçaklanı kullanmıştı.

Türk A400M uçakları Kiev’de uydu fotoğrafında

 

İki uçak Kiev’de

Halen Türk Hava Kuvvetleri’nin iki Airbus A400M tipi nakliye uçağı Ukrayna’nın başkenti Kiev’de. Savaşın başlamasından kısa bir süre önce Kiev’de sivil amaçlı kullanılan Boryspil Havalimanı’na inmişti. Kısa bir süre sonra da Ruslar Ukrayna’ya saldırmıştı.

İlk vurulan noktalardan biri de Kiev Havalimanı’nın pistleri olmuştu. Taksi yolları da zarar gördüğü için Türk Hava Kuvvetleri personeli uçakları kaldıramadı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesine ilişkin “Birinci konu genel anlamda ateşkesin bir an önce gerçekleştirilmesi ve barış ve huzurun gelmesi diğer taraftan da Türkiye’nin Ukrayna’daki iki uçağının (A400M) güvenliği” demişti.

Filipinlere T129’ları A400M taşıdı

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala