Türk Savunma Sanayi

İlk T625 helikopteri Jandarma’ya teslim edilecek

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından geliştirilen T625 Gökbey helikopterinin ilk kullanıcısı Jandarma Genel Komutanlığı olacak. Bu yıl içinde Jandarma için üretilecek ilk T625’ler imalat hattına girecek.

Gelişmeler hakkında bilgi veren TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Jandarma Havacılık için 3 adet T625 üretiminin yapılacağını açıkladı. Yönetim Kurulu’ndan bu yönde kararın çıktığını belirten Genel Müdür Prof. Dr. Temel Kotil, “Yönetim kurulumuz, bu hafta yeni bir karar aldı. Jandarma için üç tane T625 GÖKBEY üretiyoruz, seri üretim. Dolayısı ile 2021’de yeni bir seri üretim cihazımız daha var, GÖKBEY.” dedi.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil.

JANDARMA’NIN PLANI 20 ADET T625 GÖKBEY

Halen test uçuşları süren T625 Gökbey için Jandarma envanterine toplam 20 adet almayı hedefliyor. TUSAŞ, T625 gerekli sertifikasyonu tamamladıktan sonra seri imalat çalışmalarını hızlandıracak. TUSAŞ’ın hedefi her ay iki T625’in tamamlanılması. Böylelikle yılda 24 adet T625 teslim edilecek.

Çift motorlu, 6 ton maksimum kalkış ağırlığına sahip helikopter hem sivil hem de askeri görevlerde kullanılabilecek. Bu konuda sivil pazarda da önemli bir boşluk bulunuyor. TUSAŞ ilerleyen dönemde Kara Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan UH-1 tipi helikopterlerin de yerine T625 üretmeyi öngörüyor.

TEI’DEN TS1400 YERLİ MOTOR

T625 için TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) TS1400 motorunu tamamlayarak teslim etti. TEI’nin geliştirdiği motorun her biri 1400 shp güç üretiyor. Bu motorun ilk kullanıcısı T625 olacak. Bunu T129’da yapılacak testler izleyecek.

 

  

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu proje beni askeri projelerin çoğundan daha çok heyecanlandırıyor. Sivil amaçlı kaliteli bir helikopter üretmek dünyada birçok kapıyı açabilir yüksek katma değerli ihracat olarak. Dilerim üretim miktarı ayda 2 adetle sınırlı kalmaz ve her ay onlarcasını üretir ve satarız. Ayda iki adet üretimle kalırsak mevcut eskimiş filomuzu bile değiştirmek yıllar alacak..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala