Türk Savunma Sanayi

Bakan Akar’ın TUSAŞ ziyaretindeki ilginç detaylar

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetleri komuta heyeti, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tesislerini gezdi. Önceki gün İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri Komutanı’nı da ağırlayan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil,  ziyaret sırasında projeler hakkında son gelişmeleri paylaştı.

Hem TUSAŞ hem de Milli Savunma Bakanlığı sosyal medya hesapları fotoğraf yayınladı. Gri boyanan Hürkuş dikkat çekerken fotoğraflar arasında T129 ATAK, T629 ve ATAK-2 mock-up’larının olmaması dikkat çekti. Sitemiz bu fotoğraflardan farklı detayları okuyucularımızla paylaştı:

GRİ BOYALI HÜRKUŞ

Heyet dolaşırken arka planda gri boyalı Hürkuş bulunuyordu. TUSAŞ ilk uçuş sonrasında prototiplerden birini uzun yıllar kırmızı beyaz renkleri ile kullandı. Sonrasında bu uçak sarı-siyah-beyaza boyandı. İkinci prototip ise yeşil-kahverengi renklere sahipti. Bir dönem de siyaha boyandı. Şimdi ise imal edilen uçaklardan mı yoksa prototip mi bilmiyoruz gri renk dikkat çekti.

TUSAŞ yıllar önce sunduğu Hürkuş resimleri arasında iki ton gri boyanmış Hürkuş fotoğraflarına yer vermişti. Geçtiğimiz yaz yaşanan kazanın ardından Hürkuş projesinde henüz teslimat başlamadı. Kaza araştırması Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın uzman ekiplerinin katılmasıyla gerçekleştiriliyor. Bu kaza sonucu çıkmadan üretilen 15 adet Hürkuş-B uçağının durumu belirsizliğini koruyor.

HÜRJET’TE KRİTİK SÜREÇ

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından başlatılan HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı Projesi kapsamında CDR olarak adlandırılan Kritik Tasarım İncelemedi (Critical Design Review-CDR) Aralık ayında başlayacak. CDR’ın tamamlanmasının ardından tasarımdan imalata geçilecek. Geçtiğimiz günlerde Hürjet için General Electric imalatı F404 serisi motor kullanımına karar verilmişti.

Bundan sonraki adım ise Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın vereceği sipariş olacak. Uçağın ilk etapta eğitim modelinin üretilmesi planlanıyor. Hürjet T-38’lerin yerini alacak.

NURİ DEMİRAĞ’IN PROJESİ NU.D 40

Bakan Akar’ın oturduğu masada sol tarafında Nuri Demirağ tarafından tasarımı yaptırılan çift motorlu uçak projesi Nu.D.40 maketi vardı. Bu uçağın hikayesini Almanya’da yaşayan Dr. Emir Öngüner hazırladı. Kitap, TUSAŞ’ın desteği ile TÜBİTAK tarafından “Bir avcı tayyaresi yapmaya karar verdim” adıyla yayınlandı.

TUSAŞ’ın havacılık tarihimize destek veren bu adımı hem kitap olarak basılması arkasından da maket olarak hazırlanması güzel bir jest oldu.

ŞİMŞEK PROJESİNE İNCELEME

Bakan Akar, sergilenen projelerde Şimşek Hedef Uçağı da dikkatle inceledi, bilgi aldı. Jet motorlu hedef uçak için TUSAŞ yeni projeler geliştirdi. Isısı 800 santigrat dereceye çıkartılan Şimşek ile ısı güdümlü füze eğitimleri de gerçekleştiriliyor.

TUSAŞ, Şimşek’i ANKA kanadına takarak Azerbaycan’da geçtiğimiz aylarda bir deneme yapmıştı.

T-70 NE ZAMAN UÇACAK?

TUSAŞ’ın bir başka önemli projesi de Sikorsky ile ortak yapılan, Türk tipi sistemlere sahip T-70 Genel Maksat Helikopter Projesi. TUSAŞ geçtiğimiz Mart ayında motor testlerinin başladığını açıklamıştı. Ancak henüz ilk uçuş araya giren koronavirüs dönemi nedeniyle henüz yapılamadı. Bakan Akar, T-70 ile ilgili gelişmeler hakkında bilgi aldı.

Hem Milli Savunma Bakanlığı hem de TUSAŞ paylaşımlarında herhangi bir T129, T629 veya ATAK-2 olmaması da dikkat çekti.

MMU MOCK-UP ARTIK YENİ BİNANIN ÖNÜNDE

Önce İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri Komutanı’nın ziyaretinde sonra da Bakan Akar’ın ziyaretinde yeni MMU binası fotoğrafları paylaşılmıştı. MMU’nun geçen yıl Paris Air Show’da tanıtılan bire bir ölçekli maketi yani mock-up’ının fotoğrafı tekrar paylaşıldı. F-35 projesinden çıkmamız, sonrasında Yunanistan’ın önce Rafale alımı arkasından da F-35 talebi sonrasında gözler MMU’da.

HAVA-SOJ MAKETİ

Paylaşılan fotoğraflardan biri de HAVA-SOJ Projesi ile ilgiliydi. Global 6000 iş jetine takılacak sistem ASELSAN tarafından yapılıyor. Modifikasyon konusunda da TUSAŞ destek veriyor. Diğer taraftan Kanada, Global 6000’lerin eğitimi konusunda ambargo uyguluyor. Türkiye simülatör eğitimlerini Kanada dışı noktalardan çözdü.

HELİKOPTER MAKETİ

Sergiden helikopter görüntüleri paylaşılmadığını belirtmiştik. Ancak tek maket fotoğrafı ise Bakan Akar’ın toplantı sırasında otururken net olmayan bir ATAK-2 maketiydi.

 

 

 

 

 

 

 

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap