Havacılık Tarihi

Türkiye’nin ilk uzay kıyafetini F-104 pilotları kullanmıştı

Örneğin bir F-16 pilotu, uçuşuna tulumunun üzerine giydiği G-suit olarak adlandırılan pozitif G çekerken bacaklarını sıkıştıran özel ekipman ve kaskıyla uçuşuna gider. Uçuş sırasında kokpit basınçlandırılır. Ama irtifası ya 60 bin feet yani 20 bin metre üzerine çıkarsa?

İrtifa 60 bin feet’in üzerinde aynı zamanda pilot üzerinde de ciddi bir baskı oluşturur. Basınç farkıyla birlikte eğer bu ‘astronot’ veya ‘uzay giysisi’ giyilmediğinde çok kısa sürede pilotun vücudundaki sıvılar kısa sürede kaynayacak hale gelebilir.

İLKLERİN UÇAĞI

Türk Hava Kuvvetleri, 1963 yılında ilk F-104 uçaklarını teslim aldığında bu uçak gece ve gündüz her türlü uçağı önleyebilecek ilk radarlı savaş uçağıydı. Yüksek hızlara çıkabilen yani ses hızının 2 katına çıkabilen F-104 aynı zamanda yüksek irtifaya kısa sürede tırmanabiliyordu. Hatta 18 Mart 1958 tarihinde 103 bin 395 feet’e tırmanarak rekor kırmıştı.

Uçaklar Türk Hava Kuvvetlerine geldiğinde her filoya iki adet çok yüksek irtifalarda kullanılabilecek uzay giysisi verilmişti. Bu görevi yapacak pilotlar özel seçilmiş ve kıyafetler onların vücutlarına uyacak şekilde hazırlanmıştı. Görevler özel kask ile gerçekleştiriliyordu.

Tolga Özbek F-104 pilotlarının zamanında kullandığı uzay kıyafetini anlatıyor:

 

VİDEOYU SEYRETMEK İÇİN TIKLAYIN

MACH KOŞUSU

F-104’lerin tecrübesinde ise 35 bin feet’e çıkıldıktan sonra uçağa Mach koşusu başlıyordu. Ses hızının iki katını geçtikten sonra pilot sürati irtifaya çevirerek 60 bin feet’e kadar yükseliyordu.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap