Deniz Kuvvetleri

Deniz Kuvvetleri’ne uzun menzilli 2 adet ANKA teslimatı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na menzili uzatılmış iki adet ANKA tipi MALE sınıfı Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) teslim etti. Bu teslimatla birlikte Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki ANKA sayısı 6’ya ulaştı.

Deniz Kuvvetleri Çanakkale merkezli kurduğu İHA filosu ile hem Ege Denizi hem de Akdeniz’de yoğun olarak görev gerçekleştiriliyor. Mavi Vatan sınırlarını havadan kontrol eden ANKA ve Bayraktar TB2 sistemleri uçuşları ile aynı zamanda insan kaçakçılığının da önüne geçilmesinde büyük başarıya sahip. 

Geçtiğimiz aylarda Çanakkale’den Dalaman’a intikal eden Bayraktar TB2’ler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Geçitkale Askeri Meydanı’na uçarak hem KKTC hem de Doğu Akdeniz semalarında uçmuştu.

 

MENZİLİ ARTIRILDI

Havada uzun süre kalabilen ANKA’nın Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilen modeli artırılmış menzili ile dikkat çekiyor. Menzilin ne kadar artırıldığı bilgisi ise paylaşılmıyor. 

Konuyla ilgili olarak Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) açıklamasında, “Güvenlik güçlerimizin gökyüzündeki gözcülerini artırıyoruz. TUSAŞ arafından üretilen menzili artırılmış 2 adet ANKA SİHA DzKK’ya teslim edildi. ANKA’lar, Mavi Vatan savunmasındaki görevini artırarak sürdürecek” denildi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala