HavayollarıTolga ÖzbekUçuş Tüyoları

THY’nin yağlı-şekerli iç hat mönüsü

Türk Hava Yolları’nın iç hat ikramında içinde 24 gram şeker olan portakal suyu ve kızartmayla birlikte yağ çekmiş patlıcan ‘şakşuka’ yolcuya sunuluyor. Salgın ile artan kilolarla bir çok insan diyet yapmaya, zayıflamaya çalışıyor. Keşke THY, ikram şirketi Turkish Do&Co ile daha sağlıklı mönüler sunabilse…

Salgın bütün hızıyla devam ederken son günlerde uçuş sayısı açısından yavaş yavaş eski günlere dönüş yaşıyorum. Bu aralar yoğunluk iç hat seferlerinde. Bakalım dış hatta uçmaya ne zaman başlayacağım? Uçuşlar sırasında gün ortasında, bazen akşam saatlerinde ‘atıştırma’ umudu ile ikramda kutu önüme konuluyor.

İkram yeniden başladı ama…

THY Ağustos 2020’de iç hatlarda ikram servisini durdurmuştu. Kuralların biraz gevşemesi ile iç hat uçuşlarında 21 Eylül’den itibaren THY yeniden iç hat ikram servisini yıllardır aşina olduğumuz ‘piknik kutu’ ile yeniden başlattı.

AnadoluiJet’te ise ikram yok. Kalkıştan sonra içinde portakal nektarı, minik bir sandviç ve ‘meze’nin olduğu kutu dağıtılıyor. 

İsteyene su

İsteyene kabin memurları su da veriliyor. Keşke portakal nektarı yerine standart olarak su verilse. Örneğin Ankara Esenboğa Havalimanı’nında BTA şirketi suyu 10 TL’ye satıyor. Yemek yemek zaten 80 TL’den başlarken bir şey yemek pek mümkün değil. Ya su içmek? Pegasus uçaklarında bile su 6 TL. ‘Suyu uçakta içeyim’ diyorsunuz.

24 gram şeker alır mısınız?

Kutudan hemen Dimes’in portakal nektarı çıkıyor. 200 ml’lik kutunun üzerinde meyve oranı en az yüzde 50 olarak belirtilmiş. Kutu adeta bir ‘şeker’ bombası. Yan tarafını okuduğunuzda 100 ml için 12 gram şeker olduğu belirtiliyor. Yani 200 ml’de miktar 24 grama çıkıyor. Kalorisi ise 100 ml için 223,5. İki ile çarpınca ortaya 447 kalori çıkıyor… Portakal suyunu daha doğrusu nektarinini kenara ayırıyorum.

Yağ içinde yüzen şakşuka

THY, Attila Doğudan ve şirketi Do&Co ile ortaklık imzaladıktan sonra uçaklarda bir ‘patlıcan’ tutkusu yaşanmaya başladı. Kızartılıp uçaklarda yerini alıyor. Ama kızartmada sağlam bir yağ oranını da yanında minik kutuya getiriyor. Patlıcanın sebze olarak yararı pek tespit edilemese de içerdiği nikotin nedeniyle sigara tiryakilerine iyi mi geliyor, bilmiyorum. Şakşuka da kenara ayrılıyor.

Şakşukanın alternatifi ise koyu bir cacık veya zeytinyağlı börülce. Cacık gayet iyiydi. Kısmen börülce de hem doyucuru hem de patlıcana oranla daha sağlıklıydı…

 

Kaşarlı, beyaz ekmekli sandviç

Sandviç ise beyaz ekmekli, kaşar peynirli. “Yesem mi acaba” diye düşünürken beyaz ekmek ve kaşar peyniri kafadan kaybediyor. Biraz salatalık ve domates parçası mönüden ayırıyorum. Ekstra istediğim suyu içerek ‘ikramı’ tamamlıyorum.

Kutu, portakal nektarı, şakşuka, sandviçin ekmeği ile kaşar çöpe gidiyor.

Keşke THY daha sağlıklı, daha az şekerli bir mönü sunsa. Yenilmeyen mönüler çöpe giderken bunlar aklıma geliyor…

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala