Türk Savunma Sanayi

Yerli motor test sistemi: ATILIM

Jet motorlarının yerde test etmek için kurulan ünitelere ‘motor bremzesi’ deniliyor. Normalde uçak üzerinde yapılacak testler yerini kurulan sistemler, arızanın hızla bulunması ve performans testi için önemli bir alt yapı sağlıyor.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, jet üslerinde bu bakımların ve testlerin daha iyi yapılabilmesi için test sistemini yerli olarak üretti. Tamamen millî imkânlarla üretilen “Atılım Jet Motor Bremzesi”; uzman uçak bakım personeli tarafından, jet uçaklarımızın periyodik motor bakımları ve arıza giderme işlemleri sonrasında motor yer testleri için kullanılıyor.

Milli Savunma Bakanlığı paylaştı

Sistem hakkında Milli Savunma Bakanlığı bir paylaşım yaptı:

Eskişehir 1. Hava İkmal Bakım Merkezi geliştirdi

Sistem ilk olarak 1.Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’nın uzman ekipleri tarafından geliştirildi. Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki tüm jet uçaklarının uzun yıllardır bakımlarını yapan merkez, motor bremzesini geliştirerek milli imkanlarla üretti.

Projedeki başarısı üzerine TEI, Roketsan, TAI, Aselsan gibi kuruluşlardan çeşitli test sistemleri geliştirme talepleri geldi. Komutanlık, farklı ülkelerin çeşitli bremze taleplerini de karşılamakta.

Sistemin teknik özellikleri

Isı değerleri +55 ila -39 santigrat derece arasında test imkanı sunuluyor.

150 desibele kadar çıkan ses oranı, 72 desibele düşürülüyor.

Kurşun geçirmez cam sistemi sayesinde test sırasında yaşanabilecek parça sekmesi gibi tehlikelerden personel korunuyor.

Bremze konusunda yurtdışından da talep alan 1. HİBM, ilerleyen yıllarda bu sistemin ihracatı için çalışmalar yapıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala