Türk Savunma Sanayi

MMU simülatörü için HAVELSAN ön tasarımda

Türk Sanayiinin simülasyon merkezi ve yazılım evi HAVELSAN, personeli ile birlikte geçen yılın değerlendirildiği bir video hazırladı. Satır başları ile değerlendirilen yılda Milli Muharip Uçak (MMU) öne çıktı. HAVELSAN ayrıca ADVENT sisteminin de iki yeni ülkeye ihraç edildiğini açıkladı.

MMU’da eğitim adımı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi’nde HAVELSAN önemli görevler üstleniyor. MMU’nun dijital tasarım alt yapısını HAVELSAN tarafından sunuluyor. Ayrıca bu yıl HAVELSAN MMU Projesinde Simülatör ve Eğitim Sistemleri, Lojistik Sistemi ve Yer Görev Planlama Sistemi’nin ön tasarım çalışmalarına başladı. 18 Mart 2023’te fabrikadan çıkartılacak uçağın programı ile birlikte HAVELSAN’ın çalışmaları da eş olarak devam ediyor.

 

HAVELSAN için 2021 salgına rağmen bir çok projenin hızla devam ettiği ve ihracat için yeni pazarların arandığı bir yıl olarak kayıtlara geçti. Deniz sistemlerinde önemli bir başarıya imza atan HAVELSAN, ADVENT olarak adlandırılan Ağ Destekli Veri Entegre sistemi ile tek gemi yerine kuvvet odaklı, ağ destekli harekât yaklaşımının gerektirdiği ihtiyaçlara cevap veren yeni nesil bir komuta ve kontrol sistemi geliştirdi.

İki ülkeye ihracat

İlk kullanıcısı Türk Deniz Kuvvetleri olan sistem, Pakistan’ın ardından 2021’de Ukrayna ve Endonezya’ya da ihraç edilme başarısı gösterdi. HAVELSAN, özellikle ADVENT için bu yıl da yeni ihracat projelerini yakından takip ediyor.

“Tebrikler ekip”

Çalışmaları değerlendiren HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, “Tebrikler ekip. Çok güzel işler başardınız. 2022’dede 40’ıncı yılımızı kutlarken daha iyi işler yapacağız. Sizlere güveniyoruz” dedi. 

2021 satır başları

Barkan: HAVELSAN, İnsansız Kara Aracı Barkan’ın imalatına başladı. Barkan için Savunma Sanayi Başkanlığı ile sözleşme imzalandı.

Baha: İnsansız Hava Aracı Baha için testler güvenlik güçleri ile birlikte tamamlandı. Sistem her türlü elektronik karıştırmaya takılmadan bulut veri tabanı ile uçuyor.

ADVENT: Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılan ADVENT Savaş Yönetim Sistemi, denizaltı platformlarındaki ilk uygulaması AKOS başarıyla tamamlandı. ADVENT Ukrayna ve Endonezya’ya ihraç edildi. 

KOVAN: Yeni nesil iş yönetim sistemleri alanında HAVELSAN KOVAN geliştirildi. Sistem müşterilerin kullanımına sunuldu.

Simülatör: HAVELSAN son 10 yıl içinde Türkiye’nin en çok simülatör ihraç eden şirketi oldu.

Biometrik Veriler: Bu konuda teknoloji geliştirilen HAVELSAN, Türkiye’nin dışa bağımlılığını koparması açısından önemli bir adım attı.

Savaş Sistemi: HAVELSAN, Reis Sınıfı Denizaltılar için geliştirilen Savaş Sistemi’nden iki adetini teslim etti. Reis sınıfı denizaltılar için geliştirilen Veri Dağıtım Sistemi’nin tamamı Deniz Kuvvetleri’ne verildi. Yerlilik oranı yükseltildi.

MMU: HAVELSAN Milli Muharip Uçak (MMU) Projesinde Simülatör ve Eğitim Sistemleri, Lojistik Sistemi ve Yer Görev Planlama Sistemi’nin ön tasarım çalışmalarına başladı. 

VTS: HAVELSAN tarafından geliştirilen boğazların kontrolünü gerçekleştirecek VTS için çalışmalar tamamlandı ve sistem hizmete girdi. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala