Havacılık Endüstrisi

Bir yıl inmeden uçacak İHA

Necdet GÜRSOY

Bir hava aracı düşünün. Bir yıl boyunca hiç inmeden uçabilsin. Bu mümkün mü? Denemeleri başlayan sistemde hedef 70 bin feet yani yaklaşık 23 bin 300 metre irtifadan sadece güneş enerjisi kullanarak uçabilecek. 

Sistemi İngiliz savunma devi BAE Systems geliştirdi. Gelecekte uydulara alternatif olabilecek İHA sistemi, ilk uçuşunu Güney Avustralya’daki Woomera’da gerçekleştirdi.

2018 yılında Arizona’daki ilk uçuş denemelerinden geçen Airbus Zephyr’e benzeyen PHASA-35, Stratosferde, 70 bin feet irtifada havanın ve geleneksel hava trafiğinin üzerinde insansız olarak çalışmak üzere tasarlandı.

Çok uzun süre dayanarak çok yükseğe uçabilen ve güneş enerjisiyle çalışan uçak Kanat açıklığı 35 metre olan İHA, 15 kg yük taşıma kapasitesine sahip.

Orman yangını tespiti ve deniz gözetimi de dâhil olmak üzere önemli birçok görevde kullanılabilecek olan ve bir uçağın esnekliği ile kombine edilen PHASA-35 uydulara kalıcı ve uygun fiyatlı bir alternatif sunacak.

Sabit yörüngelerde çalışan ve küresel kapsama sağlayan uyduların teslim süreleri uzun olmasına rağmen, “Kalıcı Yüksek İrtifa Güneş Uçağı” (Persistent High Altitude Solar Aircraft/PHASA) yerel uygulamalar için hızlı bir şekilde konuşlandırılabilecek.

phasa 35 (2)

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap