KitapTolga Özbek

Yeni savunma ve havacılık kitapları

Aradan yıllar geçse de bilginin ana kaynağını hâla kitaplar oluşturuyor. Ama kağıttan ama ekrandan e-kitap olarak okuyorsunuz. Genç arkadaşlar kendilerini geliştirmek istiyorlarsa, en azından zamanlarının bir bölümünü kitaplara ayırmaları gerekiyor. Dergileri de bu açıdan takip etmekte fayda var.

Salgın döneminde arka arkaya kitaplar çıktı. Özellikle de savunma-havacılık konularındaki kitaplar bu işin meraklıları için çok iyi. Bu konuyu video olarak da hazırladım. Ancak yazılı bir kenarda durması, internette arayacaklar için önemli.

Önce video linkini verelim:

 

T-26B “Seyyar Çelik Kale” Abdullah TURHAL – FNSS 

Savunma sektörünün önemli oyuncularından FNSS, özel bir prestij kitabına imza attı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine giren ilk tank olan Sovyet yapısı T-26B, Abdullah Turhal’ın kaleminden büyük boy, içinde grafikler ile çıktı. 

Tank meraklıları için önemli bir çalışma. Kitap içinde ise Prof. Dr. Serhat Güvenç’in işin tarihine inen bir makalesi de yer alıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 1932-1942 arasında kullanılan tanklardan biri sadece günümüze ulaşmış. Halen İstanbul Harbiye’deki Askeri Müzede sergileniyor.

İlk tank taburunun komutanlığını ise o zaman yarbay rütbesi ile Tahsin Yazıcı yapmış. Daha sonra generalliğe terfi edecek Yazıcı, Kore’deki Türk Birliği’nin de komutanlığını yapmıştı. Tahsin Yazıcı’nın oğlu Bali Yazıcı da Kara Harp Okulu’na girerek babasının izinde yürümüş, tankçı olmuş.

Bali Yazıcı, yıllar sonra Çatalca’da bir askeri birlikte anıt tank olarak sergilenen T-26B’yi bulmuş. Restore ettirilerek 2010’da müzeye kazandırılmış. Akademisyen kimliğinin yanı sıra kara-deniz-hava konusunda bir çok askeri araştırmaya da imza atan Prof. Dr. Serhat Güvenç Bali Yazıcı’nın vefatından kısa süre önce ağzından bu hikayeyi dinleme şansına erişmiş.

Umarız bir gün FNSS bu kitabı satışa sunar veya sitesinde e-kitap olarak yükler ve meraklılar bu bilgilere daha rahat ulaşır.

Bir Avcı Tayyaresi Yapmaya Karar Verdim Dr. Emir Öngüner 

Nuri Demirağ… Türkiye Cumhuriyeti’nin 10 bin kilometreye ulaşan demiryolu ağının tam 1250 kilometresini köprüsüyle, tüneli ile yapmış, Cumhuriyet tarihimizin çok önemli girişimcilerinden biri. Soyadını Atatürk’ün verdiği Demirağ’ın kapısı çalınır. Şehirlerin, iş adamlarının katkısı ile Türk Hava Kuvvetleri’ne uçak alım kampanyası yapılmaktadır. Nuri Demirağ “Bana uçak için yardım etmez yakışmaz” der ve uçak fabrikası kurar.

Nu.D 36 eğitim uçağı, Nu.D 38 çift motorlu yolcu uçağı gibi modeller tasarlanır. Hatta Türk Hava Kurumu sipariş verir. Bugüne kadar bu iki uçağın hikayesini biliyordum. Ama çift motorlu, bir avcı uçağı tasarımı olan Nu.D 40’ı ise hiç duymamıştım. Hatta bu uçağın modeli Almanya’ya İkinci Dünya Savaşı öncesinde rüzgar tüneli testleri için gönderilir. Hesaplamalar yapılır.

Almanya’da havacılık, sanayi konusunda araştırmalar yapan Dr. Emir Öngüner, çok özel bir çalışmaya imza attı. Alman arşivlerini kelime kelime taradı. Çalışmalarını “Bir Avcı Tayyaresi Yapmaya Karar Verdim” kitabında topladı. 

TÜBİTAK Yayınları’nda çıkan bu kitap, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil’in ön yazısıyla başlıyor. Dr. Emir Öngüner Türk Havacılık Tarihi’nin bilinmeyen bir sayfasını bizlerle buluşturuyor.

İHA – İnsansız Hava Araçları Haydar Ateş – Murat Düzgün

Günümüzün gerçeği İnsansız Hava Araçları sadece askeri değil sivil alanda çok farklı alanlarda görebiliyorsunuz. Haydar Ateş ve Murat Düzgün’ün editörlüğünde kitap, İHA’ların hukuki alt yapısından eğitime, askeri ve sivil kullanımlar için temel bir eser özelliği taşıyor.

ASELSAN ile Altınay’ın ortak şirketi Dasal tarafından desteklenen kitap bu açıdan Türkiye’de ilk yayınlardan biri. Yayıncısı Nobel. Bu arada Dasal’ın sınıfında önemli bir İHA imalatçısı olduğunu belirtemizde fayda var. Ürünleri, güvenlik güçlerimizin yanı sıra yurtdışına da ihraç ediliyor.

Orada neler oluyor? Kaptan Pilot Beliğ Okkalıoğlu

Bir uçuşta en merak ettiğiniz soruların cevabını Kaptan Pilot Beliğ Okkalıoğlu hazırladığı “Orada neler oluyor” kitabında veriyor. Yolcu uçaklarının kokpit kapısı açılıyor ve teknik anlatım çok güzel bir Türkçe ile meraklılara sunuluyor. Arada Beliğ Kaptan, askeri hayatından da örnekler veriyor.

Klasik bir kaptan pilot bakışının dışında olaya farklı bir bakış açısını okumak isterseniz “Orada neler oluyor” kitabı sizi bekliyor.

Bin bir feet masalları Ömer Evren Kuzu

Kabin memurluğu… Dışarıdan bakan için kapıda hoş geldiniz-güle güle diyen, ikram servisi yapan bir görevli mi? Tabi ki hayır. Acil durumlarda, örneğin bir yangında ilk müdahaleyi yapan, tahliye için acil çıkış kapılarını açan bir hayat kurtarıcı…

Havacıların hikayeleri çoktur ama Ömer Evren Kuru, “Bin bir feet masalları” kitabında görev yaptığı yılları hikaye tadında çok iyi anlatmış. THY’nin hızlı çıkış yıllarında kabinde neler olduğunu merak ediyorsanız kitap tam size göre.

Vecihi Kara Tehlike -Orhan Bahtiyar

Vecihi Hürkuş… Türk Havacılık Tarihi’nin en önemli isimlerinden biri. Orhan Bahtiyar, Vecihi Kara Tehlike kitabında tarihi romanlaştırarak sunuyor. Özellikle Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı dönemine ışık tutan Orhan Bahtiyar, akıcı anlatımı ile Vecihi Hürkuş’u okuyucularla buluşturuyor. 

Devlet Hava Yolları Türkiye’deki Sivil Havacılığın Doğuşu (1933-1956) Dr. Abdullah Nergiz

Sitemizin de yazarı olan Dr. Abdullah Nergiz, doktora tezini kitaplaştırdı ve Türk Sivil Havacılığı’nın doğuş yıllarını anlattı. İlk havayolu girişimleri, deniz havayolları derken THY’nin ilk şirketi Devlet Hava Yolları ve sonrasında İkinci Dünya Savaşı yıllarına akademik bir bakış sunuluyor. Araştırmalar sadece Türkiye değil, yurtdışındaki arşivleri de detaylı olarak 1956’ya kadar giden kitap için umarız Dr. Abdullah Nergiz 1956 ve sonrasını da kitaplaştırır ve bizlerle buluşturur.

Hava Kuvvetleri’nde 40 yıl Em. Korg. Erdoğan Öznal

Erdoğan Öznal, 1957 yılında Hava Harp Okulu’nun en kalabalık devresinin bir üyesi olarak Türk Hava Kuvvetlerine adım atıp korgeneral olup emekli olduğu yıla kadar 40 yılını bir anı kitapla buluşturarak 1999’da yayınladı. Ancak benim kitabı bulmam epey zaman aldı. Emekli Korgeneral Erdoğan Öznal, suya ve sabuna dokunarak yaşananları laf kalabalığı yapmadan detaylı olarak okuyucusu ile buluşturuyor.

Kitabı okuduktan sonra dönem dönem Türk Hava Kuvvetleri’nin gelişimini birinci elden görebilmek mümkün. Kitap gelecekte hazırlanacak anı kitaplarına da ciddi bir rehber aynı zamanda.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Türkiye’de Sivil Havacılığın Kuruluşu Devlet Hava Yolları ile başlatılırsa bu gerçeklere aykırıdır.
  Kitap sadece Devlet Hava Yollarının hikayesidir.
  Bu kitap adının seçilmesi, Türk sivil havacılığında sadece bir kurum için yazılan kitaptır.
  Çok önemli, çok faydalı çok güzel olabilir ancak 1933 yılına kadar Türk Sivil Havacılığı dönemini en azından ihmaldir. Görmemek, yok saymaktır.
  Kitabın adı bu düşünceleri çağrıştırdı. Şahsen katılmıyorum. Tanımladığı alanın darlığı nedeniyle üzgünüm.
  Bahadır Gürer

 2. Bir kitabın adını değiştirerek yayınlamak kitap yazmak ya da kitap yayınlamak mıdır? Yoksa?
  Tanıtılırken “yarı belgesel” denmişti.
  Gerçeklerden uzaklaşıp uçarsanız, ardından da yarı belgesel derseniz, merak konusu olur. “Hangi yarısı belgesel?”
  Bahadır Gürer

 3. “Bir Avcı Tayyaresi Yapmaya Karar Verdim”
  Kitap gerçek bir araştırma, inceleme. Geçmişin, tarihin tozları arasından, toplumsal alışkanlık halindeki korkunç ihmallerimizden sıyırdı aldı bizi. Sayın Dr. Emir Öngüner’e bu çalışma nedeniyle çok borçluyuz ve Sayın Emir Öngüner havacılık, mühendislik camiasını daha çok borçlandıracak…
  Bahadır Gürer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap