Tolga Özbek

Yeni havayolunu kim kuracak?

Sektör kötü ama ilginç gelişmeler var. Yeni şirket kuruluşlarının sinyalleri geliyor. Veya ekonomik sıkıntı yaşayan şirketler konusunda ilginç adımlar atılıyor.

Şu şirket batıyor, şu şirket ne kadar küçülerek kurtaracak diye bu günlerde kalbimiz sıkışarak haber yapıyoruz. Her şirket binlerce kişiyi istihdam ediyor. Çalışanlar aileleri… Herkes tünelin ucundaki ışığı arıyor. Her yeni bir adım aynı zamanda sektör çalışanları açısından da bir umut.

Son günlerin en önemli gelişmelerinden biri, İzmir merkezli kurulacak bir hava kargo şirketi. Şirketin ana merkez olarak bir dönem İzAir’in genel müdürlük binası olarak kullandığı, Adnan Menderes Havalimanı girişindeki binayı aldığı konuluşuyor.

Şirket, 3 adet Boeing 777 kargo uçağı için anlaşma yaptığı, önümüzdeki aylarda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne (SHGM) başvuru yapıp operasyon izni alması bekleniyor. 

THY’nin 777 filosunda uçan kaptan ve ikinci pilotlarla görüşmeler yapılmış. Hatta THY Kargo’dan ayrılmış bir ekibin kuruluş çalışmalarını gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Uzun yıllar Ulaştırma Bakanlığı yapan son Başbakan Binali Yıldırım’ın bir akrabasının işin başında olduğu iddialar arasında.

Bakalım kargo 777 operasyonu hayata geçebilecek mi?

HASANÇEBİ TEKRAR SAHNEDE

Mehmet Hasançebi… Türk havacılık sektöründe bir dönem damga vuran Air Alfa, Air Anatolia ve Fly Air’in kurucusu. İddialar, Hasançebi’nin tekrar havayolu sektörüne döneceği yolunda. İddia o ki, Onur Air’i satın alacakmış. 

Son yıllarda o kadar çok Onur Air’in taliplisi çıktı ki… Son halkaya Mehmet Hasançebi’yi de yazalım. Bakalım sonrasında ne olacak?

DETUR VE ANEX HAVAYOLU MU KURUYOR

Bu yazımız yeni yatırım planları üzerine… Charter pazarın büyük oyuncularından Detur ve Anex’in havayolu kuracağı konuşuluyor. Bu şirketler aynı zamanda Türkiye’de charter yolcu taşıyan havayollarının da önemli müşterileri arasında.

Pilotların, kabin memurlarının, havayollarının gözü Detur ve Anex’te. Bakalım şirket kurulacak mı?

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İnşallah yeni havayollarına ihtiyacımız var sayı biraz atarsa iyi olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap