Tolga Özbek

Cri Cri’yi İHA’ya çeviriyor

Cri Cri, çift motorlu minicik bir ‘deneysel uçak’. Her amatör havacının kalbinde yatan, bir gün yapmayı hedeflediği bir model. Görüntüsü çok şirin ama uçurması da bir o kadar zor, tecrübe isteyen, minicik iki motorlu bir uçak.

Alper Sarısan, uzun yıllar modelcilikle uğraşan bir meraklı. Bundan 5 yıl önce kafasına model uçaklarını bir adım öteye taşımak için fikir geldi. Kendi uçağını yapmak üzere çalışmalara başladı. Seçtiği uçak Cri Cri’ydi. Metal yapısı, onu modelcilikte çalıştığı balsa gibi ahşap veya köpük-kompozit gibi malzemelerden alüminyuma taşıdı.

Yolu zordu. Yılmadı, metal işlemeyi, perçin atmayı öğrendi. Ülkemizdeki her havacı gibi bir de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nü…

Uçmak için yapacağınız bir hava aracı için başvurmanız, izin almanız ve üretim-imalat sürecinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SHGM) gelecek uzmanların gözetiminde bu işi gerçekleştirmeniz gerekiyor. ABD’de Avrupa’da amatör havacılara sağlanan imkanlar her türlü zorlamaya, kurumların başındaki kişilerin yol göstermelerine rağmen yine bürokrasiye takılıyor.

Gün geliyor bu projenin elinden Selçuk Bayraktar tutuyor, uçağını Teknofest’e getirmesini sağlıyor. Haluk Bayraktar yakından ilgileniyor. Veya kurumların başındakiler “Tamam, güzel devam et” diyor. Ama işler ilerlemiyor.

Alper Sarısan kendi uçmak üzere başladığı projesini İnsansız Hava Aracı (İHA) haline getirmesinin arkasında da bu yatıyor. Ama Alper Sarısan pes etmiyor, çalışıyor. Yakın bir zamanda Alpkuş adını verdiği İHA’sını uçuracak. Gönlündeki havacılığı yükseklerde yaşatmak için uğraşılarına devam edecek.

ALPER SARISAN ALPKUŞ’U TOLGA ÖZBEK’E ANLATTI

 

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap