Tolga Özbek

Air Anka 2 A330 ile başlayacak

Bir tarafta batan veya faaliyetini durma noktasına getirmiş iki havayolu AtlasGlobal ve Onur Air… Diğer taraftan sektörün vaziyeti… Bu günlerde İzmir merkezli hava kargo şirketi Air Anka işsiz kalanlar için önemli bir adım oldu.

Şirketten yavaş yavaş bilgiler geliyor. Havayolu önce operasyona yolcu taşıyarak başlayacak. Bunun için Türk Hava Yolları’ndan kira sözleşmesi tamamlanmış iki Airbus A330 Air Anka renklerine boyanacak. 

Bir sonraki adım bu uçakların kargoya çevrilmesi. Ardından İzmir merkezli şirket kargo operasyonuna başlayacak.

Uçak tipinin Airbus A330 olmasıyla birlikte özellikle Onur Air’e uçan pilotlar Air Anka’yı takibe almış durumdalar.

Ne diyelim, hadi hayırlısı…

THY’de iki yeni strateji

Ahmet Bolat’ın yönetim kurulu başkanı olmasıyla birlikte arka arkaya yeniden organizasyon haberleri THY’den geliyor. Bir çok makam iptal edildi, ediliyor. Yeni bir organizasyon yapısına geçiliyor.

İşin yönetim tarafı gündemde. Ama filo açısından da ilginç adımlar arka arkaya atılıyor. Örneğin bazı Airbus A321’lerin koltuk kapasitesi artırılacak. Keza bazı Boeing 777-300ER uçakları için de benzer adım atıldı. 

THY, bazı 777 ve A330 uçaklarının kalıcı olarak kargoya çevrilmesi için de ihaleye çıkıyor. 

Her iki çalışma da THY’nin bir yandan kargo operasyonunu büyütürken diğer yandan da yolcuda geliri artırmak üzere yeni stratejiler ortaya koyduğunun da bir göstergesi.

Sonuçta Ahmet Bolat 10 yılı aşkın genel müdür yardımcılığı görevindeyken bu projelerin hazırlıklarını yapmıştı. 

Yeni reklam filmi

Gündeme THY yönetim değişikliği ile gelirken bir anda yeni tanıtım filmi de vizyona giriverdi. Zach King, çalışmalarını çok sevdiğim bir sosyal medya fenomeni. Aynı zamanda da bir montaj programı ‘sihirbazı’.

İstanbul Havalimanı ile THY’nin ortak komik bir film ortaya çıkmış. Keza yıllar önce yine Zach King’in THY için hazırladığı uçuş emniyet filmi de gayet keyifliydi.

Ama benim gözüme bir iki nokta takıldı. Filmde business class kapısından giriş yapıyorlar. Pasaportu geçip tekrar kontlara geliyorlar. Sonra da özel yolcu salonundalar. Ama uçağa gelirken ekonomi uçuyorlar.

Bir de Los Angeles’a THY Boeing 737 ile uçmuyor. Keşke 787 veya A350 görüntüsü olabilseydi…

Teşekkürler Haydar Yalçın

Haydar Yalçın belki de bürokrasi içinde en uzun dönem Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcılığı yapan kişi oldu. Önce kızağa çekildi sonra da Yalçın emekliliğini istedi. Şimdi Eurocontrol’de.

Keşke Yalçın gibi uzun yıllar bu sektörde çalışan kişiler bir araya getirilip bir komite kurulabilse. Veya düşünce kuruluşu gibi fikir üretebilse… Ne yazık ki bu günlerde sivil havacılık konusunda sektörün her anlamda önünü açabilecek fikirlere adımlara çok ihtiyaç var. Artık bu adımlar artık ne SHGM’den, ne DHMİ’den ne de Ulaştırma Bakanlığından geliyor…

Haydar Yalçın Eurocontrol’deki görevinin yanı sıra bir yandan da Kapadokya Üniversitesi’nde ders veriyor. Birikimlerini aktarıyor. Öğrencileri şanslı. Salgın döneminde havacılık sektörünün gerçekten dev isimlerini Kapadokya Üniversitesi’nin YouTube kanalında hazırladığı program ile ağırlayıp güncel bilgileri paylaşıyor.

İşte onlardan biri de geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) İcra Direktörü Patrick Ky Haydar Yalçın’ın sorularını yanıtladı.

Bu yayın tüm herkese açık. Türkiye’de çok sayıda üniversitenin havacılık bölümü var. Sektöre girmek isteyen genç arkadaşlara tavsiyem bu videoları kaçırmayın… Bu videolar için teşekkürler Haydar Yalçın, teşekkürler Kapadokya Üniversitesi…

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala