Vefat

Vecihi Hürkuş’la uçan son pilot: Bora Ayyıldız

Türkiye’de genel havacılık konusunda uzun yıllar uçan, emekliliğinde gyrokopter imalatı gerçekleştiren Bora Ayyıldız vefat etti. Ayyıldız, 1960’larda Türk Havacılığı’nın efsane isimlerinden Vecihi Hürkuş ile uçan son pilotlardan biriydi.

O havacıların, özellikle de bu işin vefakarları ‘zirai ilaçlama’ pilotlarının ‘hocasıydı’. 60 yıldan uzun süre önce Türk Hava Kurumu’nda başladığı pilotluk kariyerini daha sonra zirai ilaçlama ile devam etmişti.

Bora Hoca ile yıllar önce sosyal medya üzerinden tanışmıştık. Haberlerimi dikkatle takip eder, videoları izler, yorumda bulunurdu. Bir yandan tek başına iş bilmezlerle, bürokrasi ile, yaptığı savaşın yorgunluğunu taşısa da yenilikleri takip etmekten, emekli olsa da havacılığın amatör yanıyla uğraşmaktan vaz geçmezdi.

Yaz döneminde Çeşme-Alaçatı’da uçan ve iki yıl önce bir ultralight kazasından kaybettiğimiz Hakan Çetinkaya ile gyrokopter konusundaki gelişmeleri yakından takip ederdi. Kendi tasarladığı gyrokopter üzerinde uzun yıllardır çalışıyordu. Ne yazık ki uçurmasına ömrü vefa etmedi.

Bora Ayyıldız, Vecihi Hürkuş (ortada) ile beraber uçuş yapan son pilotlardan biriydi.

Hem sivil hem de askeri havacılığı yakından takip ederdi. Ayaklı bir havacılık kütüphanesiydi. Pek anlatmayı sevmezdi ama 1960’larda bir gün meydana Vecihi Hürkuş’un uçağının indiğini görmüş ve genç bir pilot olarak yanına gitmişti. Drogan Rapid uçağı ile birlikte gerçekleştirdikleri uçuşu anlatmıştı.

Bora Hoca, iki güzel insan Hakan Çetinkaya ile Serdar Özcezarlı’nın ardından uçup gitti. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. 

Bora Ayyıldız’ın cenazesi bugün (29 Aralık 2021) İzmir Karşıyaka Camii’nde öğlen namazının ardından kılınacak cenaze namazı ile defnedilecek.

Serkan Özcezarlı (solda) ve Hakan Çetinkaya, 29 Ekim 2019’da KKTC’de geçirdikleri bir ultralight kazasında hayatlarını kaybettiler. Bora Ayyıldız ile Alaçatı’daki Meydanda uçuş öncesinde poz vermişlerdi. Tarih: 6 Kasım 2013

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala