Hava KuvvetleriSavunmaUncategorized

Hırvatistan 12 adet 2. el Rafale için sözleşme imzaladı

Hırvat Hava Kuvvetlerinin ihtiyacı olan 12 adet ikinci el Dassault Rafale avcı uçağının Fransa’dan satın alınması için imzalar atıldı. Hırvatistan uzun süre İsrail ile ikinci el F-16 konusunda görüşerek anlaşmış ancak ABD satış anlaşmasını reddetmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenković’in katıldığı tören 25 Kasım’da Zagrep’te düzenlendi. 12 Rafale savaş uçağının satın alınması ve lojistik destekle ilgili iki sözleşme, Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ve Hırvatistan Savunma Bakanı Mario Banozic arasında imzalandı. Törende Dassault Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Eric Trappier de yeraldı.

İki ülke arasındaki sözleşme esas olarak Fransız Hava Kuvvetleri’nden 12 Rafale savaş uçağının ekipmanlarıyla birlikte transferini ve Hırvat Hava Kuvvetleri için bir eğitim hizmetini kapsıyor.

3 yıl yedek parça bakım desteği

Lojistik destek sözleşmesi, üç yıllık bir süre boyunca bu uçaklar için ek yedek parçalar da dâhil olmak üzere tüm destek kaynaklarını içeriyor.

Avrupa ve Amerikan uçaklarını kapsayan uluslararası bir ihalenin ardından 28 Mayıs’ta açıklanan Rafale’nin seçimi, teknolojik ve operasyonel üstünlüğünü ve “Fransa” ekibinin Avrupa hava kuvvetlerindeki konumunu pekiştirmek için yaptığı mükemmel çalışmayı yansıtıyor.

Törenin ardından konuşan Eric Trappier, “Dassault Aviation ve ortakları adına bir Avrupa ülkesi olan Hırvatistan ile bir güven ilişkisine girmekten mutluluk duyuyorum. Rafale için yeni bir sayfa yazıyor olmak, bundan eminim ki Hırvat Hava Kuvvetlerine tam bir memnuniyet verir ve aynı zamanda Hırvatistan’ın ulusal egemenliğinin uygulanmasına aktif olarak katkıda bulunur.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala