HaberlerHavayollarıUçuş Tüyoları

Mehmet Nane: Bilette tavan fiyat uygulaması sürdürülemez

Uzun süredir iç hat biletlerinde tavan limit bulunuyor. Ancak dövizdeki hızlı yükseliş, girdilerinin önemli bölümü dolar ve euro olan havayollarını iç hat operasyonunda ciddi zarar hale getirdi. Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Nane kur ve emtia fiyatlarındaki artışa rağmen biletleri eski fiyatlara göre sattıklarını ve bu durumun sürdürülemez olduğunu söyledi.Bloomberg HT’ye konuk olan Nane, “Geçen sene Mayıs ayının sonunda yakıt fiyatları varil olarak 35,3 dolardı. Bugün bu sayı 80 dolarların biraz üstü, yüzde 131 oranında bir değişim var. Dolar 6,81 iken bugün 11,99’larda, buradaki değişimler de yüzde 70’lerin üzerinde. Toplam dövize bağlı değerlerde hem döviz hem emtianın etkisi yüzde 300’leri buluyor. Fiyatlarımızı giderlerimizle karşılaştırdığımızda yüzde 300 oranında artması lazım. Artış var mı? Yok. Biz hala eski fiyattan maksimum tavan fiyatı olan 499’dan satıyoruz. Bu sürdürülebilir bir durum değil. Kur ve emtiada denge bulunur ve fiyatlarda yukarı yönlü düzeltme yapılırsa, önümüzdeki dönemlerde dengeyi sağlamış oluruz” dedi.

İç hat tavan fiyat 450 TL

En son geçtiğimiz mart ayında tavan fiyatın değiştirilmesi gündeme gelmişti. Biletlerde, “tavan” fiyat, en son 2019 yılının sonunda belirlenmişti. Bilet fiyatlarının, bayram ve özel gün ayrımı yapılmadan tek yönde, 450 lirayı geçemeyeceği kayda bağlandı.

2017 yılında 352 liraya yükseltilen tavan fiyat, 2018 yılında da aynı tutarda uygulanmıştı.
Tavan fiyat uygulaması, özellikle bayram ve tatil günleri bilet fiyatlarının aşırı yükselmesini önlemek için gündeme gelmişti.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala