Uçuş Tüyoları

Terminalde ‘bagaj oteli’

Günümüzün önemli aktarma merkezleri haline gelen dev havalimanlarının en önemli parçası otel. Hem kara hem de hava tarafında oteller var. Ama bagajlar için de otel uygulamasının olduğunu biliyor musunuz?

İstanbul Havalimanı’nda aktarmalı yolcuların bagajlarının el değmeden ayırıp bekletilecek, zamanı gelince diğer uçak için aktarılacak bir merkez var. Bu merkezle birlikte İstanbul Havalimanı’nın 42 kilometre uzunluğundaki bagaj sistemini inceliyoruz:

TOLGA ÖZBEK İSTANBUL HAVALİMANI BAGAJ SİSTEMİNİ İNCELEDİ

 

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA’nin uzman ekipleri, Bagaj Handing Sistemi’ni (BHS) 7/24 dikkatle işletiyor. Çalışanların yolculara önerileri şunlar:

  • Öncelikle havalimanına gelmeden önce eski uçuşlardan kalan bagaj etiketlerini çıkartın. Her ne kadar İstanbul Havalimanı’ndaki sistem bunları ayırsa da risk almamakta fayda var.
  • Havalimanına geldiğinizde bavulunuza bir adres etiketi ekleyin. Adınız, soyadınız, cep telefon numaranız, adresinizi okunaklı bir şekilde yazmayı unutmayın.
  • Bir de bagaj renk konusu var. Bir çok kişi siyah bavulu veya çantayı tercih ediyor. Ama kaybolma riski en yüksek renk siyah. Dikkat çekici renklere sahip bavulların bulması ise daha kolay.
  • İşte tüm bu tür bilgiler, videomuzda…

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala