Uçuş Emniyeti

İngiltere Hawk T1’leri emekli ediyor

En son kaza ile gündeme gelen Hawk T1 tipi jet motorlu eğitim uçakları emekli ediliyor. İngiltere Savunma Bakanlığı 76 uçaktan oluşan Hawk T1 eğitim uçağı filosunu emekli oluyor. Sadece Red Arrows akrobasi ekibinin T1’leri uçmaya devam edecek. İngiltere’nin elinde toplam 28 adet T2 bulunuyor.

Dijital ve gelecekteki çalışma ortamında kullanımı giderek daha sınırlı olan ekipmanı emekliye ayıracak olan Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF), daha yetenekli pilotları daha hızlı ve daha verimli bir şekilde yetiştirecek sentetik eğitime daha fazla yatırım yaparak yeni askeri uçuş eğitim sistemini geliştirecek.

EMEKLİLİK 2025’TE TAMAMLANACAK

Verimliliği artırmak için eski filoların rasyonelleştirilmesi, Typhoon Tranche 1 ve Hawk T1’in 2025’e kadar kullanımdan kaldırılması planlanıyor.

Uçakları emeklilik kararından etkilenmeyen Red Arrows ekibinin BAE, Barbour ve Breitling’den Land Rover ve Rolls Royce’a prestijli firmalarla toplam değeri bir milyon poundun biraz altında olan bir dizi sponsorluk anlaşması düzenlediği, ancak acil mali destek ihtiyacının halen devam ettiği de söylentiler arasında yeralıyor.

UÇUŞLAR KAZADAN SONRA DURDURULDU

İngiltere’de dün donanmaya ait Hawk 1T eğitim uçağının düşmesi sonucu Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) bu uçakları yere indirdiğini duyurdu.

BBC’de yer alan habere göre, Cornwall’da yaşanan Hawk T1 kazasında iki pilot fırlatma koltuğu ile uçaktan kurtulmayı başarmış ve kazadan yara almadan kurtulmuştu.

İngiliz ordusu tarafından yapılan ilk incelemelerde kazanın motor arızası nedeniyle yaşandığı belirtilirken, soruşturma devam ederken RAF bünyesindeki tüm Hawk T1 uçaklarının yere indirildiği belirtildi.

Hawk T1 filosuna sahip RAF akrobasi ekibi Red Arrows’un da bu karar nedeniyle yere indiği bilgisi verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala