Uçuş Emniyeti

Lazer tutanlara ‘lazer’ tutan uçak

Sivil havacılıkta sık sık lazer magandaları, pilotların ve yolcuların hayatlarını riske atıyor. Bu konuda ağır cezalar var. Ama ‘lazer magandaları’ bundan vazgeçmiyor. Ama geçtiğimiz günlerde Fransız Donanması’nın Bréguet Atlantique 2 tipi deniz karakol uçağı ilginç bir olaya imza attı. Mentour Pilot’ta yer alan habere göre uçuş ekibi, yerden lazer tutan kişiyi tespit etti. Hedefeleme lazeri ile karşılık verdi.

İlginç olay, 4 Ocak 2022 tarihinde meydana geldi. Fransız Donanması’na ait çift motorlu Bréguet Atlantique 2 tipi uçak, ana üsleri olan Lorient South Brittany Deniz Hava Üssü yakınlarında görev uçuşunu tamamlamak üzereydi. 

Son yaklaşmaya giren uçaktaki ekip, iniş hazırlıklarını tamamlamıştı. Son yaklaşmada yerden bir kişi uçağa lazer tuttu. Pas geçen uçak yükselerek çevreyi taramaya başladı. Normalde su yüzerindeki periskopları tespit etmek üzere detaylı kameralar etrafı tarıyordu.

Kısa süre içinde uçaktaki operatörler lazer tutan kişileri tespit etti. Bréguet Atlantique 2 tipi uçağın verdiği karşılık ise oldukça ilginçti. Hedef işaretleyen güçlü elektro-optik ve kızılötesi sensörler devreye alındı. Nokta atışı ile lazere “karşılık” verildi. Bu arada lazer tutanların tam koordinatları da belirlenmişti. Yerden polis güçleri hızla bölgeye sevk edildi. Polis saldırganları kısa sürede gözaltına aldı.

Lazerler pilotlar için büyük tehlike

Hava aracı kokpitine yöneltilen lazer gibi dikkat dağıtıcı, pilota zarar verebilecek ışıklar pilotun görüşüne doğrudan etki edeceği için çok tehlikeli. Herkes için havacılık sayfasındaki bilgilere göre bu ışıklar körlüğe sebep olabileceği gibi pilotun alması gereken kararlarda dikkatini dağıtabileceği için uçuş emniyetini tehlikeye sokarlar bu yüzden uçaklara lazer tutulması yasaktır. 

Lazer ışığının doğrudan insan gözüne temasında hasara yol açması gibi uçak içine tutulan lazerde aynı şekilde pilotun geçici veya kalıcı kör olmasına yol açabilir. Görüş kaybı yaşayan pilotlar uçağı kontrol etmekte zor bir duruma düşecektir. 

17 bin TL cezası var

Ülkemizde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan “Uçuş emniyetini riske edecek şekilde hava araçlarına lazer tutulması “ihlali yapan kişiye 17bin TL idari para cezası uygulanır. Yurt dışında da aynı şekilde para ve hapis cezaları uygulanmakta.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala