Dünya Havacılık Tarihi

Kayıp C-46 77 yıl sonra bulundu

Hindistan’ın Himalaya bölgesinde uçan ve 77 yıldır kayıp olan Amerikan Hava Kuvvetleri’ne ait nakliye uçağı C-46 Comando’nun enkazı, olayda hayatını kaybeden bir personelin oğlunun başlattığı çalışmanın ardıhdah bulundu. Uçakta dördü mürettebat toplam 9 yolcu bulunuyordu.

Kazada hayatanı kaybeden bir personelin oğlu olan Bill Scherer, C-46 düştüğünde 1,5 yaşındaydı. Uzun yıllar babasının bulma hayaliyle yaşadı. Destek verdiği arama/kurtarma ekibi ABD’li maceracı Clayton Kuhles, yerel Lisu rehberlerinden oluşan bir ekip tarafından 77 yıl sonra bulunabildi.

Enkaza ulaşıldı

Hindistan’ın kuzeydoğu eyaleti Arunaçal Pradeş’te karla kaplı bir dağ yamacında bulunan uçak, 42-96721 (c/n 30383) kuyruk numarasına sahipti. Enkaz parçalarından uçakla ilgili detaylar ABD Ordusu tarafından da onaylandı. Ancak hayatını kaybeden 14 kişiden herhangi bir kalıntıya rastlanmadı.

Çift motorlu nakliye uçağı, Çin’in güneyindeki Kunming-Wujiaba Havaalanı’ndan kalkmış ve Hindistan’daki Chabua Hava Üssü’ne uçuyordu. Havacılık açısından “Dünyanın Çatısı” üzerinden yapılan bu uçuşlar, görev yapılan yüksek irtifa ve sıklıkla karşılaşılan olumsuz hava koşulları nedeniyle çok yüksek riske sahip. 

594 uçak düştü, 1659 kişi hayatını kaybetti

Curtiss imalatı C-46 Commando, ABD’nin Himalayalar üzerinden başlattığı hava ikmalinin bir parçasıydı. Uçağın takma adı, tasarımı nedeniyle ‘kambur’ olarak adlandırılıyordu. Nisan 1942 ve Kasım 1945 döneminde bu rota üzerinden Çin’e 650 Bin ton malzeme sevk edildi. Kurulan hava köprüsü sırasında inanılmaz sayıda 594 uçak ve 1659 mürettebat kaybedildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala