Uçuş Emniyeti

Endonezya kazası araştırılıyor

Endonezya parlamento komisyonu, 9 Ocak 2021’de düşen SJ-182 uçuş numaralı Sriwijaya Air’e ait Boeing 737-500’ün kaza raporu incelemesi kapsamında uçuş kontrol bilgisayarı, autothrottle bilgisayarı ve autothrottle aktüatörü dahil olmak üzere bileşenlerinin incelemeye alındığını duydu.

Soruşturma yetkilisi KNKT(Endonezya Ulusal Ulaştırma Güvenlik Komitesi) komisyona, 9 Ocak’ta Jakarta-Pontianak seferini yapan uçağın 9 Ocak’ta 14:36 ​​civarında kalktığını, kuzeye dönmeden önce batı-kuzeybatı başlı gittiğini ve 14:38:51’de 075 ° baş talebinde bulunduğunu bildirdi. Ancak komisyona sunulan uçuş rotasına göre, uçak tırmanırken sağa dönmeye devam etmesine rağmen, bu başa ulaşmış görünmüyor.

Baş değişiminden yaklaşık 10 saniye sonra mürettebata 11.000 ft’de irtifa tutma talimatı verildi. KNKT, bu irtifada kalması için kule talimatını alan pilotun otopilotu önceden programlanmış otomatik moddan (LNAV ve VNAV kullanılarak yatay pozisyon ve dikey irtifa seçme modu) manuel moda (pilotun heading ve dikey sürat belirlediği mod) aldığını ancak sonra uçağın sonunda dalışa geçip deniz yüzeyine çarpana kadar yavaşça sola döndüğünü belirtiyor.

Uçuş rotası diyagramına göre, bu sola sapma, 14:40’tan hemen önce, yaklaşık 53 saniye sonra 11.000 ft’de tutma talimatından ve mürettebatın 13.000 ft’e tırmanmaya devam etmesi için serbest bırakıldıktan hemen sonra gerçekleştiği belirlendi.

Uçak 14:40:05 de 10.900ft maksimum irtifaya ulaştı ve bu irtifanın okunmasından sadece 23 saniye sonra 250ft’e ulaştığını gösteren son veri alındı.

KNKT, uçuş veri kaydedicisinden 18 uçuşu kapsayan 27 saat bilgi aldığını açıkladı. Bakım günlüğü kayıtları ise uçağın kazadan önce yaptığı dört uçuşta da herhangi bir hasar görmediğini gösteriyor. Uçağın motorlarındaki bulgular, uçak suya düşmeden önce motorların hala çalışır durumda olmasıyla tutarlılık gösteriyor” diye ekliyor.

İKİ PİLOT DA TECRÜBELİYDİ

Uçakta görev yapan iki pilot da tecrübeli. Uçağın kaptanı, toplam 17.900 saatlik uçuş tecrübesinin 9.000 saatten fazlasını bu tipte gerçekleştirmiş. FO’ın da yaklaşık 5.000 saat uçuş tecrübesi var. Son 90 gün içinde ise aynı tipte sırasıyla 142 ve 113 saatlik uçuş kayıtları bulunuyor.

KNKT, bulgu incelemesinin yer-yakınlık uyarı sistemi(GPWS), uçuş simülasyonları ve Sriwijaya Air yönetimiyle yapılacak olan görüşmeleri de kapsayacağını belirtiyor.

Endonezya İklim ve meteoroloji ajansı BMKG, kalkış sırasında Cakarta’nın üzerindeki kümülonimbus bulutlarının, yağmur yoğunluğunun azalması ve görüş mesafesinin artmasıyla birlikte azaldığını belirten ayrıntılı bir sunum yaptı.

HAVA DURUMU

Java’nın batı kısmındaki bazı kümülonimbus bulutları güneydoğuya doğru hareket ediyordu ancak BMKG, 737’nin uçuş rotasında önemli bir bulut, yağmur veya bulut içi türbülans olmadığını belirtiyor. Uçağın kısa uçuşunu içeren 30 dakikalık bir zaman diliminde, rota üzerinde yıldırım çarpması meydana gelmedi, ancak yıldırımlar sadece Cakarta’nın güneyinde yoğunlaştı. 

7-9 Ocak için meteorolojik veriler ayrıca buzlanma potansiyelinin 16.000-27.000 ft arasında olduğunu ve 11.000 ft’de – uçağın tırmandığı rakım civarında hiç buzlanma gerçekleşmediğini gösterdi.

Arama ekipleri, kokpit ses kayıt cihazını uçaktan henüz kurtaramadı. Arama kurtarma yetkilileri komisyona, Pulau Laki ve Pulau Lancang adaları arasındaki enkaz alanının 16-23m derinlikte 110 metre uzunluğunda ve 80 metre genişliğinde bir alana yayıldığını söylediler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap