Tatbikat

Türkiye ve Azerbaycan Kış Tatbikatı 2021’de

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin her iki yılda bir planlı gerçekleştirdiği Kış Tatbikatı 2021, Kars’ta yapıldı. 9’uncu Kolordu 14’üncü Mekanize Piyade Tugayı ev sahipliğinde organize edilen tatbikata bu yıl Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri de T-90 tankları ile katıldı. 

10 Şubat 2021’deki özel basın gününe katılmak üzere sabah 06.00’da Ankara Etimesgut’ta bulunan 11’inci Ana Ulaştırma Üs Komutanlığı’nda Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığının Basın Bölümü yetkilileri ile buluştuk. Kısa süre sonra Etimesgut Meydanı’na Kayseri Erkilet’ten gelen C-130 Hercules nakliye uçağı indi ve park pozisyonu aldı. 

 

C-130 İLE UÇUŞ

Türk Hava Kuvvetleri tarafından 1964’ten bu yana kullanılan dört motorlu C-130 uçağına alındık. Bu uçaklar, Erciyes Modernizasyon Projesi ile yeni nesil kokpite sahip oluyor. C-130’un kargo bölümüne özel koltuklar yerleştirilmişti. Rahat ve geniş koltuklarda yerimizi aldık ve C-130’un devasa motorlarının homurtusu ile teker kestik.

Yaklaşık bir buçuk saatlik uçuşun ardından Kars Havalimanı’na teker koyduk. Havalimanında ayrıca tatbikata katılan T-129 ATAK, S-70 BlackHawk ve AS532 Cougar ile CH-47F ağır nakliye helikopteri uçuş için bekliyordu.

Tugay karargahındaki brifingden sonra Cumhuriyet Köyü yakınlarındaki tatbikat alanına geçtik. Geniş ovaya yayılan tatbikat bölgesi ne yazık ki bu yıl çok az kar yağışı nedeniyle beyaz örtüsünden uzaktı.

STINGER İÇİN HAVA SAVUNMA MERKEZİ

Tatbikat alanındaki komuta bölümünü ziyaret ettikten sonra hava savunmanın yapıldığı, ASELSAN tarafından geliştirilen BMC kamyon üzerine konulan merkezi gördük. Sanal bir alçak-orta seviye hava taarruzu bize yaşatıldı. Ekip, radardan gelen bilgiler doğrultusunda Stinger ekiplerini yönlendirdi. Hedefler vuruldu. Yaklaşık 5 dakikalık simülasyonda hava savunma ekibi bize gerçek bir ortam yaşattı.

ÖZEL KUVVETLER HAVA İNDİRME İLE GELDİ

Özel kuvvetlerin ve Doğal Afet Kurtarma ekiplerinin ekipmanlarını inceledikten sonra vadiye geçtik.

İkinci bölümde oluşturulan hayali bir kasaya 2 S-70, 2 AS532 ile Türk-Azerbaycan özel kuvvetleri indi. Havadan helikopterlerin koruması T-129’lar tarafından yapıldı. Üç bina ve köprü özel kuvvetler tarafından saniyeler içinde ele geçirildi. T-129’lar atış yapıp flare attıktan sonra bölgeden ayrıldılar.

Yine Türk-Azerbaycan keskin nişancılarının 900 ve 1100 metreden hedeflerini vurdu.

AZERBAYCAN T-90 GETİRMİŞTİ

Tatbikata Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri yeni nesil T-90 tanklarını getirmişti. Kara Kuvvetleri’nin M48 tankları ile birlikte gösterilerin ardından silah sergisini gezerek tatbikatın Basın Günü tamamlanmış oldu.

Hava sıcaklığı şansımıza gündüz 6 santigrat dereceydi. Bu soğuk ortama rağmen Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri ekiplerinin hem operasyonel hem de bizlerin daha iyi çalışmamız için her isteğimizi yerine getirmek için ellerinden geleni yaptılar.

Hem Türk Silahlı Kuvvetleri hem de Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri zorlu kış şartlarına rağmen her zaman hazır olduklarını bir kez daha ortaya koydular.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala