Uçuş Emniyeti

Düşürülen Ukrayna uçağının raporu açıklandı

Geçen yıl Ocak ayında Tahran’dan kalkıştan kısa süre sonra hava savunma füzesi atılarak vurulan Ukrayna Havayolları’na ait Boeing 737-800 tipi uçakla ilgili rapor açıklandı. İran Sivil Havacılık Dairesi raporunda kazanın, hava savunma operatörünün hatası olduğu sonucuna varıldığına dikkat çekti. 

Kurumun internet sitesinden özeti yayınlanan raporda ‘‘Uçak, hava savunma operatörünün hatası sonucu Tahran yakınında düşman hedef olarak tanımlandı ve iki füze fırlatıldı’’ denildi. Raporda uçağın uçuş operasyonunun, hava savunma bataryasından kaynaklanan hatanın oluşmasında rolü olmadığı belirtildi.

UKRAYNA RAPORA TEPKİLİ

Rapora ilk tepki Ukrayna’dan geldi. Ukrayna, İran tarafından yayınlanan raporun gerçekleri gizlemeyi amaçladığını öne sürdü.

İran Devrim Muhafızları, Ukrayna Uluslararası Havayolları’na ait uçağı karadan havaya füzelerle 8 Ocak 2020’de Tahran’dan havalanmasının hemen ardından vurmuştu. İran hükümeti daha sonra yaptığı açıklamada uçağın düşmesinin ABD ile bölgesel bir çatışma sırasında alarm durumunda olan kuvvetlerinin ‘‘korkunç hatası’’ sonucu olduğunu belirtmişti.

‘UÇAK KAZASIYLA İLGİSİ OLANLAR GÖZALTINA ALINDI’

İran, Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Bağdat Havaalanı’na ABD tarafından düzenlenen füze saldırısında öldürülmesinin ardından, misilleme amacıyla Irak’ta ABD askerlerinin bulunduğu üslere roketli saldırı düzenlemişti. İran ardından karşılaşabileceği olası saldırılara karşı alarm durumuna geçmişti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba ise raporu eleştirerek, bunun İranlı yetkililer tarafından uçağın düşmesinin arkasında yatan gerçek nedenleri saklamak için yapılmış şüpheli bir girişim olduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala