Uçuş Emniyeti

TC-LSB sert iniş yaptı, Hannover’de kaldı

Türk Hava Yolları’na ait TC-LSB tescilli Airbus A321neo tipi yolcu uçağı, 13 Mart’ta Almanya’nın Hannover Havalimanı’na sert iniş yaptı. Hamlesi 45 knota ulaşan rüzgar nedeniyle sert oturuşla G Limitlerini geçen uçağın incelenmesi için dönüş seferi iptal edildi. THY Teknik ekipleri gönderilen bir başka uçakta Hannover’a gitti.

Aviation Herald’de yer alan bilgilere göre, 13 Mart günü İstanbul Havalimanı’ndan kalkan TK1553 sefer sayılı TC-LSB tescilli A321neo uçağının Hannover Havalimanı 25 pistine iniş sırasında meydana geldi. Hava durumu o saatler için rüzgarı 250 dereceden 25 knot, hamlesinin de 45 knota ulaştığı bilgisini paylaşmıştı.

HAMBURG’A GÖTÜRÜLMESİ PLANLANDI AMA İPTAL OLDU

Sert iniş sonrasında park eden uçakta yapılan incelemelerde hasar tespit edildiği ve uçağın inceleme için Hamburg’a gönderilmesi planlandığı açıklandı. Hamburg’ta hem Airbus’ın ana imalat hattı hem de Lufthansa Technic’in bakım merkezi bulunuyor.

Ancak uçakta meydana gelen hasar nedeniyle Hamburg uçuşu iptal edilirken, İstanbul’dan THY ekiplerinin uçağın incelemesi için Hannover’e gönderildi.

Haberde 13 Mart’tan bu yana Hannover Havalimanı’nda bekleyen THY uçağının kanat bölümünde yapısal hasar meydana geldiği belirtilirken, ayrıca uçağın iniş takımlarında da sert iniş nedeniyle hasar oluştuğu kaydedildi.

Alman Federal Uçak Kazası Araştırma Bürosu’ndan (BFU) yapılan açıklamada ise olaya ilişkin herhangi bir bildirim alınmadığı belirtildi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap