Türk Savunma Sanayi

Pakistan T129 için 6 aylık ek süre verdi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) ile Pakistan arasında imzalanan 30 adetlik T129 ATAK Taarruz Helikopter ihalesinin motor sorununun çözülmesi için 6 aylık ek süre verildi. Pakistan tarafından alınan karar doğrultusunda Türkiye ABD’den T129’da kullanılan Amerikan Honeywell şirketinin LHTEC T800-4A motoru için ihracat izni talep etmişti. Ancak bu izin başvuru sürecinin üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen verilmemişti.

Toplam 1,5 milyar dolarlık anlaşmada, Pakistan elinde ekonomik kullanım ömürlerini doldurmuş Amerikan Bell şirketinin AH-1F Cobra helikopterlerini yenilemek istiyor. Geçtiğimiz yıllarda TUSAŞ Pakistan’a T129 helikopterini göndererek özellikle yüksek irtifa testlerini yapmıştı.

S-400 SONRASINDA SÜREÇ SÜRÜNCEMEDE

Temmuz 2019’da Rusya’nın S-400 hava savunma füzelerini teslimata başlamasıyla birlikte uzun süredir ‘gizli’ olarak sürdürülen silah ambargosunu ABD daha görünür hale getirmiş ve F-35 Projesinden Türkiye’ye çıkarmıştı. Türkiye kararını milli bir duruş olarak belirtmişti.

Uzmanlar bu gelişmeler sonrasında T129 ATAK helikopterinin motoruyla da ilgili konu başta olmak üzere ABD’den herhangi bir olumlu adım gelmiyor. Bu durum Honeywell açısından da ciddi bir sıkıntı oluşturmuş durumda. 30 adet helikopter için 60 motor sayısının yedeklerle birlikte artacağını ifade eden uzmanlar, Honeywell’in ciddi bir kayıp yaşadığını da belirtiyor.

“PAKİSTAN ÇİN HELİKOPTERİ ALACAK”

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye’nin Pakistan’a yapacağı 30 adetlik T129 ATAK helikopteri ihracatı konusunda aşılamayan ABD ambargosu hakkında Bloomberg’e konuşmuştu. Sözcü Kalın, ABD yüzünden Pakistan’ın T129 yerine Çin’den helikopter almak zorunda kalacağına dikkat çekmişti. İbrahim Kalın, ““ABD, Pakistan’a yapmayı planladığımız savaş helikopteri satışını engelledi. Bu muhtemelen söz konusu ihalenin Çin’e gitmesine neden olacak ve burada kaybeden ABD olacak” demişti.

YERLİ MOTOR OLABİLİR Mİ

Bu gelişmeler yaşanırken gündeme T129’un TUSAŞ Motor Sanayi (TEI) tarafından geliştirilen TS1400 motoru ile satışı da gündeme gelmişti. Yerli helikopter motoru TS1400’ün testleri tamamlandıktan sonra ilk motorlar geçtiğimiz aylarda TUSAŞ’a teslim edildi.

Ancak motorlar ilk olarak T625 Gökbey helikopterinde kullanılacak. Sonrasındaki adım ise T129 ATAK’a takılması. Bu sürecinde kısa olmayacağı ve TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Akşit tarafından sitemizin YouTube kanalına verilen röportajda belirtilmişti:

 

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala