Yerli Savunma Sistemleri

SUNGUR teslimat için geri sayımda

Tasarımı Roketsan tarafından yapılan ve Stinger’ların yerini alacak Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi SUNGUR için testler tamamlandı. Son aşamada gerçekleştirilen atış testinde SUNGUR azami menzil ve irtifadaki hedefi başarıyla imha etti. Testlerde Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Turna hedef uçak kullanıldı.

Atış testinin tamamlanmasının artından Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir bir açıklamada bulundu. Demir, ““SUNGUR, azami menzil ve irtifada hareketli hedefe karşı yaptığı başarılı test atışıyla katmanlı hava savunmasındaki rolünü sağlamlaştırdı. Roketsan tarafından geliştirilen SUNGUR Hava Savunma Sistemi portatif özelliğiyle kara, hava, deniz platformlarına entegre edilebilecek” dedi.

 

TESLİMAT BU YIL BAŞLIYOR

SUNGUR için teslimat bu yıl içinde gerçekleştirilecek. Daha önceden SSB’nin 2021 teslimat listesinde bulunan SUNGUR, Roketsan tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Türkiye’nin ilk Portatif Hava Savunma Füzesi özelliğini de taşıyor.

Roketsan tarafından HİSAR ve Stinger projelerinden elde edilen tecrübelerle geliştirilen SUNGUR, hareketli atış yeteneği, gece-gündüz hedef tespit, teşhis, tanımlama, takip ve 360 derece atış kabiliyetine sahip. Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı Başlık kullanan 8 kilometre menzilli SUNGUR, üstün özellikleri dolayısıyla dördüncü nesil MANPADS olarak nitelendirilmekte.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap