Hava Kuvvetleri

Biden döneminin ilk hava operasyonu Suriye’ye

Joe Biden’ın ABD başkanı olmasından sonra ilk dış operasyon Suriye’de İran destekli milislere gerçekleştirildi. Suriye’nin doğusundaki bölge, Amerikan Hava Kuvvetleri’ne ait F-15E uçakları tarafından vuruldu.

Operasyonla ilgili olarak Beyaz Saray Sözcüsü John Kirby “ABD Başkanı Biden’ın emriyle ordu, Suriye’nin doğusunda İran destekli milislerin kullanmakta olduğu altyapıyı hedef aldı. Bu saldırı son dönemde Irak’ta Amerikan ve Koalisyon güçlerine yapılan saldırılara misilleme olarak düzenlendi.”

Saldırının birden fazla İran destekli milis grubunun kullandığı bir sınır kontrol noktasındaki birden fazla tesise düzenlendiği açıklandı.

ABD basınında yer alan bilgilere göre hava saldırısının ABD Hava Kuvvetleri’ne ait iki adet F-15 tarafından gerçekleştirildiği ve uçakların iki ayrı noktaya toplam 7 adet JDM olarak adlandırılan mühimmat ile atış gerçekleştirildi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ABD’nin hava saldırısında İran destekli milislerden en az 17’sinin öldüğünü açıklarken, ABD saldırıdaki can kaybı ve yaralı sayısını teyit etmedi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), hedef alınan grupların isimlerinin, İran destekli Hizbullah Tugayları ve Seyyid el Şuheda Tugayları olduğunu duyurdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala