Savunma

Yeni UMTAS teslimatı başladı

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Roketsan imalatı yeni UMTAS’ların Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslimatının gerçekleştirildiğini açıkladı. Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi, Gece-Gündüz ve Tüm Hava Koşullarında Görev Yapabilme Özelliği ile hem sabit hem de hareketli hedeflere karşı kullanılabiliyor. Gerektiğinde UMTAS’ın uçuş sırasında da hedefi değiştirilebiliyor.

Öncelikle olarak T129 ATAK helikopteri için geliştirilmiş sistem, Deniz Kuvvetleri’nin envanterindeki S-70B SeaHawk, TUSAŞ tasarımı Hürkuş-C tarafından atılabilmekte. Ayrıca MIL-STD-1760 ve MIL-STD-1553 Arayüz Standartlarına Sahip Diğer Platformlar da UMTAS kullanıcısı haline gelebiliyor.

GÖVDE BOYU 180 CM

Füzenin gövde boyu 180 santimetre. 500 metre ila 8 kilometre arasında etkili menzile sahip. Toplam 60 kilogram ağırlığı ile Reaktif korumalı zırhlara da etki edebiliyor.

HASAS GÜDÜMLÜ

Hassas güdümlü tanksavar füze sistemi olan UMTAS, kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlık sayesinde gece/gündüz ve her türlü hava koşulunda görev yapabiliyor. Lançer ve füze arasındaki RF veri bağı, kullanıcısına esnek operasyonel yetenek kazandırmakta. UMTAS, atış öncesi veya sonrası hedefe kilitlenebilmekte. At-unut veya hedef/vuruş noktası seçimine olanak sağlayan at-güncelle uçuş modlarına da sahip.

Hassas güdüm-kontrol yeteneği ve zırh delici tandem harp başlığı, UMTAS Füzesi’nin zırhlı hedeflere karşı etkin bir silah sistemi olmasını sağlamakta.

SİSTEMİN ÖZELLİKLERİ

• Gece-Gündüz ve Tüm Hava Koşullarında Görev Yapabilme Özelliği

• Sabit ve Hareketli Hedeflere Karşı Kullanım

• Hedef Güncelleme Yeteneğinin Sunduğu Esneklik ile;

– Hedef Üzerinde Vuruş Noktası Güncelleme

– Uçuş Esnasında Hedef Değiştirme

– Sütre Gerisinden Atış

• Sıvı Yakıt Yangını ve Kurşun Çarpmasına Karşı Duyarsız Mühimmat Özelliği

Platformlar

• T129 ATAK Taarruz Helikopteri

• S70-B SEAHAWK Helikopteri

• HÜRKUŞ-C Hafif Taarruz Uçağı

• MIL-STD-1760 ve MIL-STD-1553 Arayüz Standartlarına Sahip Diğer Platformlar

Deniz platformlarına stabilize silah sistemi ile entegre edilen UMTAS, zırhlı kara araçlarına ve çekili/sabit kara platformlarına da entegre edilmektedir.

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı