Havayolları

THY A350 teslimatını erteledi (özel haber)

Türk Hava Yolları’na mart ayında başlaması gereken Airbus A350-900 teslimatı ertelendi. THY’nin ilk teslim alacağı TC-LGA tescilli A350, geçen hafta test uçuşuna çıkmıştı. Uçağın Almanya’ya götürüleceği ve kriz sonrasında teslim alınmasının planlandığı öğrenildi.

Koronavirüs nedeniyle havayolu şirketleri ekonomik anlamda ciddi darboğazda. Bir çok şirket, uçak siparişlerini iptal etme veya ötelemeye çalışırken imalatçılar da üretimlerini yavaşlatıyor. Avrupalı imalatçı Airbus, koronavirüs salgını nedeniyle dün imalata ara vereceğini açıklamıştı.

THY’nin ertelemede ikinci nedeni ise seyahat yasağı. Fransa’dan Türkiye’ye seyahat yasağının olması nedeniyle öğretmen pilotlar İstanbul’a gelemeyecek. Bu durumda THY uçakları teslim alsa bile ilk etapta fabrikadan öğretmen pilotlara ihtiyaç duyacağı için eğitim sekteye uğrayacak.

KRİZ SONRASINA KALDI

Bu gelişmeler doğrultusunda A350’nin yüksek ihtimalle Airbus’ın Almanya merkezi olan Hamburg’a götürüleceği, burada emniyete alınarak yeni teslimat tarihinin bekleneceği tahmin ediliyor.

 

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Eh, az daha geç olsun da güç olmasın. En kısa gelecekte IST’a bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala