Savunma

Vestel Karayel Macaristan’da testte

Vestel tarafından geliştirilen taktik sınıftaki İHA sistemi Karayel, Macaristan Ordusu tarafından test edilmeye başlandı. Taktik İHA alım ihalesi açan Macaristan, Karayel’in yanı sıra Baykar’ın TB2 Bayraktar ve TUSAŞ’ın ANKA sistemiyle de yakından ilgileniyor.

Halen testler Macaristan’ın Pápa Bázisrepülőtér Hava Üssü’nde devam ettiriliyor. lhsn.hu sitesinin haberine göre testler gece uçuşu ile yapılıyor.

Suudi Arabistan’da hizmette

Vestel Savunma, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihalesine TB2 ile birlikte girmişti. İhaleyi TB2 kazanmıştı. Ancak acil ihtiyaç nedeniyle Karayel, Erzurum merkezli kış şartlarında uçarak performansını ortaya koymuştu.

Vestel, geliştirilen sistemin ihracatı konusunda talep alınca, Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayi Başkanlığı’nın özel izni ile Suudi Arabistan’a ihracat gerçekleştirmişti. Karayel üretimi için Suudi Arabistan’da bir hat kurulmuştu.

Suudi Arabistan KARAYEL-SU İHA üretimine başladı

Riyad’da kurulan üretim hattında toplam 40 adet Karayel 2025’e kadar imal edilecek. Kritik parçaların üretimi ise Türkiye’de yapılıyor.

Karayel’in ana mühimmatını Roketsan tarafından silahlı insansız hava araçlarının kullanımına özel olarak geliştirilen MAM-L Mini Akıllı Mühimmat ve MAM-C oluşturuyor. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala