Savunma

SSB 36 yaşında, hedef savunmada ilk 10

Savunma Sanayi Başkanlığı 36 yıl önce bugün kurulmuştu. O zaman ki ismiyle Savunma Sanayii Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’ydı (SAGEB). Sonrasında  Savunma Sanayi Müsteşarlığı adını aldı. İlk müsteşarı Vahit Erdem’di. Kadrosu sadece bir kaç memurdan oluşuyordu. 

36 yıl sonra Savunma Sanayi Başkanlığı, Türk savunma sanayisi tam bağımsızlık hedefine ilerliyor. Amaç, savunma teknolojilerinde ve ihracatında ilk 10 ülke arasına girebilmek. Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in verdiği bilgiye göre, halen yüzde 50’si son 5 yılda başlayan yaklaşık 750 proje sürdürülüyor. Bu projelerin hacmi 60 milyar doların üzerinde.

 

Milli projelerle teknoloji geliştiriliyor

Prof. Dr. İsmail Demir’in verdiği bilgiye göre bugün SSB koordinasyonunda geliştirilen projelerde hedef milli teknolojinin geliştirilmesi. Bu teknolojiler, sağlık, enerji, ulaştırma gibi sivil alanlarda da çalışmalara önemli katkılar sunuyor.

Hedef ilk 10

Demir, 2002’de sadece 62 savunma projesi yürütülürken bugün yaklaşık 750 proje üzerinde çalışılıyor. Proje hacmini ise 5,5 milyar dolardan 60 milyar doların üzerine çıkartıldı. 2023 vizyonu ise Türkiye’yi dünyada savunma sanayi alanında en gelişmiş 10 ülke arasına sokabilmek.

Bu hedefe ulaşmaktaki en önemli nokta ise gençler. Vizyoner Genç, Savunma Sanayii Akademisi, Teknofest, Savunma Okuryazarlık programları SSB tarafından gençlerin sektöre aktarılmasında önemli role sahip.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala