Savunma

Suudi Arabistan KARAYEL-SU İHA üretimine başladı

Suudi Arabistan, Intra şirketi üzerinden Vestel tasarımı KARAYEL-SU Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) montajına başlıyor. Bu üretim Suudi Arabistan’da Riyad’ta gerçekleştirilecek. 

Bu konuyla ilgili ilk anlaşma 2017’de yapılmıştı. Milli Savunma Bakanlığı’nın özel izni ile Vestel Taktik sınıftaki İHA sistemi Karayel’i Suudi Arabistan’a ihraç etmişti. Halen Karayel Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılıyor. 

Anlaşmanın ikinci aşamasını ise Suudi Arabistan’da açılacak üretim hattı oluşturuyor. Intra şirketi tarafından yapılan çalışma ile toplam 40 adet Karayel Riyad’ta imal edilecek. Kritik parçaların üretimi ise Türkiye’de yapılacak. Üretimin 2025’te tamamlanması hedefleniyor.

Karayel’in bazı elektronik parçalarının üretimi ise bir başka Suudi Arabistan merkezli savunma şirketi AEC (Advanced Electronics Company) tarafından yapılmaya başlandı. Konuyla ilgili savunmasanayist.com sitesinde yer alan habere göre Karayel, Suudi Arabistan’da ‘HABOOB’ adına sahip. Haboob, toz fırtınası anlamına geliyor.

Karayel’in ana mühimmatını Roketsan tarafından silahlı insansız hava araçlarının kullanımına özel olarak geliştirilen MAM-L Mini Akıllı Mühimmat ve MAM-C oluşturuyor. 

20 SAAT HAVADA KALABİLİYOR

Karayel’in yeni nesil modeli havada toplam 20 saat görev yapabiliyor. 97 beygir gücünde motora sahip sistem, 120 kilogram kanatta, 50 kilogram da gövdede faydalı yük taşıyabiliyor.

Burnunda özel kamera sisteminin yanı sıra hedefini lazerle işaretleyen Karayel, Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri tarafından yoğun olarak kullanılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala