SavunmaTolga Özbek

Türkiye S-400’leri Ukrayna’ya verip F-35’leri alabilir mi?

Türkiye’nin ABD ile F-35 krizi yaşadığı S-400 hava savunma füzeleri Ukrayna’ya verilebilir mi? Böylelikle Türkiye F-35 krizini çözebilir mi? Bu soru son günlerin en çok tartışılan konularından biri, eski CIA yöneticisi ve Rusya ve Avrasya uzmanı Paul Kolbe tarafından kaleme alınan “Türkiye’nin Rus Füzeleri Ukrayna’yı Savunabilir” başlıklı WSJ’daki analiz yazısında ele alındı.

Kolbe, Washington – Ankara hattındaki anlaşmazlığı çözmenin bir yolu olarak Ankara’nın elindeki S-400’ü Ukrayna’ya vermesi, Washington’ın da buna karşın Ankara’yı F-35 konsorsiyumuna geri alması öneriliyor. Kolbe, böylece ‘ilahi adaletin’ sağlanacağını dile getiriyor.

Kolbe yazısında, “Üçlü bir oyuna ne dersiniz? ABD, Rus savaş uçaklarına karşı Türkiye’nin elindeki S-400’leri Ukrayna’ya göndermesine yardım etsin. Bunun yerine Türklere yeni bir alternatif sunarak F-35 sevkiyatlarını başlatsın. Bu, aynı zamanda ABD – Türkiye ilişkilerinin düzelmesine de yardımcı olacaktır” değerlendirmesinde bulunuyor.

Böyle bir şey mümkün olabilir mi?

Türkiye ortada kalır: Bugüne kadar savaşa karşı Türkiye iki önemli komşusu için tam bir denge politikası izledi. Birleşmiş Kararları Rusya’ya karşı uyguladı. Ama Ukrayna ile de mesafesini korudu. Böyle bir adım, Türkiye açısından Rusya’yı tam anlamıyla karşısına almak olur.

Füzeler devredilemez: S-400 satış anlaşmasında füzelerin üçüncü bir ülkeye verilemeyeceği ifade ediliyor. Bu açıdan iki ülke arasında önemli bir kriz çıkmış olur. 

IFF sistemi: Hava savunma sistemlerinin radarları IFF olarak adlandırılan sistemi algılayarak dost-düşman ayrımı gerçekleştiriliyor. S-400 radarında Türk uçakları dost olarak yer alıyor. Bu ayrım Ukrayna Savaşı sırasında nasıl uygulanacak?

Slovakya S-300’lerin Ukrayna’ya göndermesine yeşil ışık yaktı

 

 

 

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala