Türk Savunma Sanayi

MMU’nun fiyatı 100 milyon dolar

Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtlayan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Milli Muharip Uçak (MMU) fiyatını yaklaşık 100 milyon dolar olarak açıkladı. Ayda iki adet MMU üretim kapasitesine sahip  olacaklarını belirten Prof. Dr. Temel Kotil “Yılda sadece MMU’dan elde edeceğimiz ciro 2,4 milyar dolar olacak” dedi.

Bugüne kadar devletten MMU için 600 milyon dolar destek aldıklarını belirten Kotil, “MMU, milli bir proje. Bu güne kadar 600 milyon dolar destek aldık. Şu an 4 bin mühendisimizin 1000’i bu projede görev yapıyor. 100 civarı İngiliz mühendis var. İngiltere’den de bize destek veren şirketler var” dedi.

TUSAŞ’ta Prof. Dr. Temel Kotil’in verdiği bilgiye göre projenin ilerleyen döneminde sadece MMU’da çalışan mühendis sayısının 6 bine çıkması bekleniyor.

MMU İÇİN YABANCI ÜLKE ORTAKLIĞI VAR MI?

Altaylı’nın “Pakistan’ın MMU’ya katılacağı konusunda bir gelişme var mı?” sorusuna Temel Kotil, konunun daha çok diplomatik olduğunu belirterek “MMU’da hangi ülke katılır bize bilemem. Ancak şu an resmi bir ülkenin katılımı yok” dedi.

Altaylı’nın “Çin-Pakistan ile birlikte MMU’ya gelir mi” sorusuna ise Kotil “Çin hiç bir şekilde resimde yok” diye cevapladı.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. F-35 lerin de yaklaşık aynı maliyete sahip olduğu söyleniyor ve eleştiriliyorken MMU için bu rakam biraz fazla mı bana mı öyle geliyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala