Türk Savunma Sanayi

Minyatür bombanın test atışları başladı

Çok hedeflere göre tasarlanan ve hassas vuruş imkanı sunan ASELSAN’ın geliştirdiği Minyatür Bomba’nın atış testleri başladı. Milli Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılan görüntülerde, Eskişehir’de 401’inci Filo’ya ait F-16 Block 40 savaş uçağı ilk atışı yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı, delici başlıklı bombanın hedefi tam isabetle vurduğu belirtildi. MSB, ”Minyatür Bomba Projesi kapsamında, 401’inci Test Filo Komutanlığımız tarafından sert satıhlara yönelik delici başlık ile yapılan taarruz test atışı başarıyla icra edildi” açıklamasında bulundu.

ASELSAN GELİŞTİRDİ

Tüm Ar-Ge çalışması ASELSAN tarafından yapılan Minyatür Bomba’da amaç çoklu hedeflere karşı geliştirilen bomba, tek pylona 4 adet takılabilecek. Böylelikle tek bir sortide hassas hedefler nokta atışı ve ekonomik olarak vurulabilecek. 

Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) ve INS olarak adlandırılan (Inertial Navigation System-Ataletsel Ölçme Sistemi) kullanarak hedefine giden bomba, kanat kiti ile uzun mesafelerden bırakılabiliyor. Sistemin menzili 55 deniz mili yani 101 kilometre.

40 bin feet irtifadan bırakılan bombanın cep mesafesi 15 metre.

30 deniz mili mesafeden bırakıldığında 1 metre güçledirilmiş betonu delebiliyor.

Ağırlığı 139 kilogram.

Uzunluğu ise 180 cm.

Toplam 101 km menzile sahip Minyatür Bombadan tek pylonda 4 adet taşınabiliyor.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap