HavalimanlarıTolga Özbek

İddia: Sabiha Gökçen Havalimanı DHMİ’ye verilecek

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Savunma Sanayi Başkanlığı’na bağlı HEAŞ’ın kapatılarak havalimanının Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne (DHMİ) devredileceği iddiası ortaya atıldı. Bu adımla birlikte ikinci pistin durumu ile yapımı planlanan uydu terminal inşaatının kimin tarafından yapılacağı tartışılmaya başlandı. 

BloombergHT’de yer alan habere göre; DHMİ Türkiye’deki tüm havalimanlarının sahibi pozisyonunda; sadece Türkiye’nin ikinci büyük havalimanı olan Sabiha Gökçen’in mülkiyeti Savunma Sanayi Başkanlığı’na bağlı, havalimanı otoritesi sıfatıyla kurulan HEAŞ (Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş.) kontrolünde.

2007 yılında Sabiha Gökçen Havalimanı terminal işletmesi için ihaleyi Savunma Sanayi Başkanlığı açtı ve ihaleyi İSG kazandı. İşletme hakkıyla ilgili 2007 yılında yapılan sözleşmeye göre Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yeni inşa edilecek bölümler için (terminal binası, pist gibi) yeniden ihaleye çıkılması mümkün.

TERMİNAL AYRI BİR ŞİRKETE Mİ VERİLECEK

Uzun bir süredir Sabiha Gökçen Havalimanı’nın DHMİ’ye devredilmesi gündemdeydi. Hatta bir dönem TAV Havalimanları Holding, Atatürk Havalimanı’nın ardından Sabiha Gökçen’e de ortak olmayı planlıyordu. Bu dönemde de DHMİ iddiaları ortaya atılmıştı.

Sitemizin ulaştığı kaynaklar, bu sefer DHMİ’ye devir için çalışmaların çok daha detaylı yapıldığına dikkat çekiyor. Halen işletmeci İSG şirketinin tüm hisseleri Malezyalı şirkete ait. İkinci pistin inşaatının ardından Savunma Sanayi Başkanlığı’nda (SSB) uydu terminalin yapılması konusuda görüşmeler yapıldığı da gelen duyumlar arasında.

SSB, bu inşaat konusunda farklı bir yaklaşım sergileyerek ihaleye çıkılması için hazırlıklara başladı. Terminal ihalesi ile ilgili olarak İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA’nın en büyük ortağı olan Kalyon Grubu’nun da aralarında olduğu, Limak, MAPA, TAV gibi şirketin de girmesi bekleniyor.

Koronavirüs sonrasında hızla toparlanan Sabiha Gökçen Havalimanı, koronavirüs salgını öncesinde Ocak 2020 rakamlarında yıla yüzde 24 artış ile başlamıştı.

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bence “malumun ilanı” olmuş durumda. Ama bu konuda zaten bir istisnai durum vardı: Türkiye’deki tüm havalimanlarının arazisi SAW hariç DHMİ’nindir. (AHL’da da aynı durum vardı da şimdi orada köprünün altından başka sular akmaya başladı… Neyse burada gevezelik etmiş olmayalım!…). Yeni IST Havalimanı arazisi de dahil.
    Şimdi bu değişim olursa bu istisnai durum da ortadan kalkacak. Ama şu olacak: HEAŞ buradan bir gelir elde ediyordu ve giderleri üzerinde kalan tutar her yıl SSB’na, dolayısı ile doğrudan milli savunmaya katkıda bulunuyordu. Şimdi bu tutarDHMİ’ye, oradan da Hazine’ye gidecek (bildiğim kadarıyla DHMİ artık kazancını Hazine’ye devrediyor; kazancını kendi bünyesinde tutup bir yıl sonrasına tam aktaramıyor…); ondan sonrası da Allah kerim!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap