JandarmaTürk Savunma SanayiYerli Savunma Sistemleri

Emniyet’e 2’nci T129 ATAK teslim edildi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından üretimi tamamlanan ikinci T129 ATAK Taarruz Helikopteri, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne teslim edildi. Faz 2 özelliğine sahip helikopter aktif kullanıma alındı. Emniyet için yapılan 3’üncü T129’un imalatı ise sürüyor.

Son teslimat ile birlikte toplam T129 ATAK helikopter sayısı da 61’e ulaşmış oldu. Halen ATAK kullanıcıları arasında Kara Havacılık Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü bulunuyor. Emniyet’e T129 teslimatı sonrasında da ilk pilotların eğitimleri tamamlanmıştı.

TUSAŞ’TAN T129 PAYLAŞIMI

FAZ 2 TESLİMATI ŞUBAT AYINDA BAŞLAMIŞTI

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ), ilk uçuşu Kasım 2019’da gerçekleştirilen T129 ATAK helikopterlerinin Faz-2 teslimatına başladı. İlk iki helikopterden biri Kara Kuvvetleri’ne, diğeri de Emniyet Genel Müdürlüğü’ne verildi. Böylelikle Polis Havacılık envanterine yeni bir tip helikopter katmış oldu.

Faz-2’nin en büyük özelliği, Faz-1’e göre elektronik harp yeteneğinin olması. Elektronik harp paketi içinde Radar İkaz Sistemi (RWR), Radyo Sinyal Karıştırıcı (RFJ), Lazer İkaz Sistemi (LWR) ile 9681 V/UHF telsiz yer alıyor.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap