Savunma

Tunus AT-6C alıyor

Tunus ve ABD arasında toplam 4 adet Textron AT-6C satışı için görüşmeler başladı. Turboprop motorlu T-6 eğitim uçağının silahlı/yakın hava destek modeli olan AT-6C, Tunus tarafından uzun yıllardır kullanılan MB326 uçaklarının yerini alacak. AT-6C’ler aynı zamanda eğitim amaçlı da kullanılacak.

FMS olarak adlandırılan Foreign Military Sale (Dış Askeri Satışlar) Programı ile gerçekleştirilecek anlaşmada satışı planlanan AT-6C’lerin bölgedeki terör gruplarına karşı kullanılması da planlanıyor. Anlaşma paketinde bakım, yedek parça ve eğitimin yanı sıra 468 adet Mk81 250 lb genel maksat bombalar, 18 adet BDU-50, 66 adet GBU-12, 48 adet Mk82 500 lb bomba gibi mühimmat da yer alıyor.

PC9’DAN GELİŞTİRİLDİ

T-6 uçağı, İsviçreli Pilatus şirketinin tasarımı olan ve uzun yıllardır bu pazarın önemli oyuncularından PC-9 uçağından geliştirildi. Beechcraft’ın projesinde T-6 Texan II adını alan uçak, Amerikan Hava Kuvvetleri tarafından T-37’nin yerini almak üzere seçildi. Daha sonra uçağın yakın hava destek modeli de AT-6 olarak tasarlandı.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap