Savunma

TCG Anadolu 2022’in ilk çeyreğinde teslim edilecek

Kanal 7’de Başkent Gündemi Programı’nda Gazeteci Mehmet Acet’in sorularını yanıtlayan Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, TCG Anadolu’nu teslimat sürecinin salgın nedeniyle biraz geciktiğini söyleyerek geminin Deniz Kuvvetleri’ne önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde verileceğini söyledi.

TCG Anadolu 2022’de hizmete girecek

Demir, TCG Anadolu’nun bir SİHA gemisi haline getirileceğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Bu gemide öncelikli olarak TB3 görev yapacak. TB3 için bir yıldır üzerinde çalışma yapılıyor. Önce gemiyi Deniz Kuvvetleri’ne teslim edeceğiz. Uçak gemilerinin işletmesi çok pahalı. Jet savaş uçağı kalkıyor, 2 saat havada kalabiliyor. Biz İHA ile bunu 24 saate yayacağız” dedi.

Önce TB3 hizmete girecek

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir TCG Anadolu’da önce TB3’ün kullanıma gireceğini belirterek “Sonra MİUS ardından Hürjet buradan görev yapabilecek. Bu da dünyada yeni bir konsept oluşturacak. Sadece uçak değil, etrafında onlarca insansız deniz aracı eklediğinizde bu ciddi bir güç olacak. TCG Anadolu gemisi bu yıl sonuna kadar alacaktık. Ama salgın süreci işleri yavaşlattı. Hayal kırıklığına uğradık. Tersanemizin çalışmasını takip ediyoruz. 2022 ilk çeyrek için teslimat bekleniyor. Bu bir ara kazanma yolu değil milli bir iş. Sonrasında TB3 ile ilgili çalışmalar sürecek”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala