Savunma

Demir: “F-35 konusunda Türkiye kendi göbeğini keser”

Kanal 7’de Başkent Gündemi Programı’nda Gazeteci Mehmet Acet’in sorularını yanıtlayan Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ABD’nin F-35 vermemesinden ikinci paket S-400 alımına kadar farklı soruları yanıtladı. Demir, “F-35 konusunda Türkiye kendi göbeğini keser. Hukuki olarak işin peşindeyiz. Ara ihtiyaçlardan biri de F-16V” dedi. 

S-400 ikinci paket

İşte Prof. Dr. İsmail Demir’den açıklamalar:

“Kamuoyu algısı açısından S-400 ikinci sistem anlaşma konusunda laflar var. İlk günden beri biz iki sistem için Rusya ile konuştuk. Tüm pazarlık bu açıdan yapıldı. Öncelikli teslimat, hazır sistemdi. Acil ihtiyaç nedeniyle bunu aldık. İkinci sistem iş birliği-teknoloji konusunda adım attık. Konuşmalarda bir yere gelindi. İkinci sistem ile ilgili yol haritası ile ilgili yürüyoruz. Ancak bu görüşmeler zaman alacak”

F-35 projesi ne olacak

“F-35’te yeni bir şey yok. Programdan Türkiye’yi çıkarmaları hukuki değil diyorduk. Tüm ortakların tam olarak karar alması lazım. Son zamanlarda gelişme şu: O anlaşmadan Türkiye tek taraflı çıkartılamayacağı için kendileri (ABD) tek taraflı çekilme yolunu seçti. Diğer ortaklara telkinde bulunarak tek taraflı çekilmelerini sağladı. Yeni bir metin için görüşmeler başladı. Bu da bizim hukuki olarak haklılığımızı ortaya koydu. Diğer gelişme ödediğimiz meblanın yarısı ortaklık diğer yarısı uçaklar için ödenen para.  Hukuki zemini yoklamak ve lobi için çalışma yaptık”

F-16 Block 70 alımı

“ABD tarafınının önerisi Türkiye’nin ihtiyaçlarının giderilmesi için yeni nesil F-16’lar filoya katılabilir mi dendi. Türkiye’nin ihtiyacı var onun cevabını vereceğiz. Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanımız da açıklamalar yaptı.

Öncelik MMU

İlk önceliğimiz Milli Muharip Uçak (MMU). Bu yolda bir insansız savaş uçağımız çıkacak. Artı Hürjet çıkacak. Aradaki boşluğu çıkarmak için de alternatifimiz var. İhtiyacı gidermek için her türlü alternatifi değerlendiririz. Geçmişte Su-35 ve Su-57 vardı. Bunları da değerlendiririz.

ABD bastırdı ama psikolojik bir bastırma bu. Türkiye NATO’da da bir müttefik olarak F-16’larla tatbikata katılıyor. Bir meseleden bu olayı çıkarmak ne kadar mantıklı?

Biz defalarca teknik argümanını konuşmak istedik ama masaya oturamadık. Masaya oturacak olan Savunma Sanayi Başkanlığı. Ama, CAATSA ile bizi devre dışı bıraktı. İyi niyet olmadığı, ABD’nin bakışını ortaya koyduk.

Cumhurbaşkanı Erdoğan F-16’yı söyledi. Bu teklif nereden geldi? Bu karşılıklı görüşmelerde ortaya gelen bir kavram. Biz hakkın teslimi için her türlü adımı atacağız. Türkiye’nin F-16 için lojistik parça desteği, güncellemeleri var. Türkiye F-16 modernizasyonunu devam ettiriyor. Lockheed Martin desteğini devam ettirirken hem aviyonik hem de gövde konusunda işler devam ediyor”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala